E diel, 25/09/2022, 00:11
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Artikuj në kategori: 105
Artikujt e shfaqur: 37-48
Faqet: «- 1 2 3 4 5 6 ... 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet
ESHHEDU EN LAILAHE ILA-LLAH - (deshmoj se nuk meriton te adhurohet askush tjeter perveq Allahut ).
ESHHEDU ENNE MUHAMMEDEN RESULULL-LLAH - ( deshmoj se Muhammedi eshte i dergum i Allahut )
Mesazhe Islame | Views: 1538 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (1)

- Fjala e vertete eshte fjala e Allahut .
 - Lidhja me e fort eshte devotshmeria .
 - Feja me e mire eshte feja e Ibrahimit .
 - Suneti (tradita)me i mire eshte suneti i Muhammedit s.a.w.s
Mesazhe Islame | Views: 830 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

- .qelesi i qdo mekati : AKOOLI , QE ESHTE NENA E TE KEQIJAVE .
 - .qelesi i amoralitetit : MUZIKA DHE DEGJIMI I SAJ .
 - .qelesi i privimit : PERTACIA .
Mesazhe Islame | Views: 560 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

- Qellimi kryesor i krijimit te njeriut eshte  Adhurimi i Allahut.
- Allahu ne kur'an thote :
- Une nuk i Krijova njerezit dhe xhinet per tjeter , per veq qe te me adhurojn. "Dharijat. - ( 56 - ajet kur'anor).

Mesazhe Islame | Views: 532 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

       - Ne namaz !

       - Ne leximin dhe kuptimin e kur'anit , !

       - Ne dhiker (dua, lutje) !.

Mesazhe Islame | Views: 596 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

 - Thuaj : O roberit e Mi , te cilet e keni ngarkuar me shum mekate veten , mos e humbni shpresen ndaj meshires se Allahut , pse Allahu i  fale te gjitha mekatet , Ai eshte qe fale shum dhe eshte Meshirues !" (Zumer :53)- ajet kur'anor . 
Mesazhe Islame | Views: 1184 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

- Nje njeri tek Ibrahim iben Etemi (Allahu qoft i kenaqur me te) dhe i thot : O ebu is'hak ( eshte fjala per Ibrahim iben Etemin) un jame duke e shkaterruar veten me mekate prandaj me keshillo me diqka qe do te ma terheq verejtjen  dhe do te me shpetoj .
Mesazhe Islame | Views: 1012 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

- U qudita me at person qe e njeh vdekjen dhe vazhdon te qeshe.
- U qudita me at qe e diti se dynjaja do te zhduket dhe perseri e  kerkon at {dynjan}.
- U qudita me at qe e njohu se qeshtjet jane sipas percaktimeve dhe ai merzitet per gjerat e kaluara .
Mesazhe Islame | Views: 1290 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

.Buzeqesh shume.
 .Koston e ka zero ndersa vleren shum te madhe .
 .Behu trim edhe peo nuk qe , sillu si i till .
 .Therriti njerezit me emrat e tyre te vertet .
Mesazhe Islame | Views: 758 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

Nje dit e pyeti hazreti Llukman Hakimin per keto gjera :
Obabai im i dashur ? cila eshte cilesia e mire e nje njeriu ?Feja , - u pergjigj ai .
Mesazhe Islame | Views: 736 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

.vetvrasja
 .shpifja
 .ushqimi haram
 .te mundosh te tjeret
.te hash kafshe te ngordhura
Mesazhe Islame | Views: 769 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

Besimtari gjithmon duhet te kujdeset qe re mos arakterizohet nga vese te keqija disa prej te cilave do ti permendim: 
Mesazhe Islame | Views: 541 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022