E enjte, 04/03/2021, 04:35
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Disa nga 72 xhynahet e medhaja

-Disa nga 72 xhynahet e medhaja-

.vetvrasja

.shpifja

.ushqimi haram

.te mundosh te tjeret

.te hash kafshe te ngordhura

.te marresh ryshfet

.ti thyesh zemren dikujt

.ato qe degjon diku ti tregosh dikuj tjeter

.te mbash dike ne goje

.xhelozia

.menjemadhsia.

.ti besosh fallit

.te krijosh ngaterresa

.koprracia

.tradhtia

.mos agjerimi i ramazanit

.te shetisesh xhunub

.vrasja.

.vjedhja

.bixhozi

.ti shmangesh shkollimit

.genjeshtra

.te shikosh haramin

.te marresh ose te japesh faiz

.te hash mishin e derrit

.te hash mallin e jetimit

.te besh be shpesh

.te pish pije alkoolike

.ti shmangesh deshmimit

.te perbuzesh te miren

.te besh zina -amoralitet-

.te peshoh mangu

.te djegesh ni kafsh te gjall

.te deshmosh diqka te rreme

.te besh xhynah ne Kabe

.te keqeperdoresh amanetin

.te mos e dish se injoranca eshte e keqe

.te vazhdosh te hash pasi je ngopur

.te mos japesh zekat

.te zbulosh pjeset e turpshme

.ta lesh namazin kaza

.te mos i duash as'habet

.te mos i vizitosh te afermit

.te vazhdosh ti kryesh xhynahet e vogla

.te dalesh kunder prinderve

.te jepsh pas kesaj bote dhe ta harrosh Allahun teala

.te mos i mesosh besimin farzet , haramet

.ti presesh shpresat nga rahmeti i Allahut teala

.te mos i ndalosh ata qe te binden nga kryerja e xhynaheve

.te zesh be per diqka tjeter per veq Allahut

.te harrosh Kur'ani kerimin pasi e ke mesuar ate

 

         Allahu ju shperbleft me xhennet inshAllah...

 

                     selamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu...

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (24/09/2009)
Klikime: 727 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2021