E premte, 19/07/2024, 07:55
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Artikuj në kategori: 99
Artikujt e shfaqur: 1-12
Faqet: 1 2 3 ... 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Islami u përhap nga vendi ku vuri rrënjët në gadishullin arabik gjer në pjesën e Azisë paraqëndrore dhe asaj qëndrore, në nënkontinentin indian, në Azinë Juglindore dhe në Filipine; Bregdeti Lindor i Afrikës dhe i tërë veriu i kontinentit, në veri dhe në jug të Saharës janë vende islame...

Tregime | Views: 1657 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (2)

Unë jam rritur në një familje të krishterë. Në atë kohë, amerikanët kanë qenë më praktikues të fesë se sot— shumica e familjeve shkonin në kishë çdo të diel. Edhe prindërit e mi ishin aktivë në kishë. Madje motra ime jepte mësim në shkollën e së dielës dhe ndonjëherë e ndihmoja edhe unë...
Tregime | Views: 2988 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (3)

Sidra Khan raporton për përpjekjet e Aishe Bhuttas për të konvertuar botën në Islam.
The Guardian (Londër), e enjte, maj 1997 Aishe Bhutta, e lindur Debbie Rogers, është e qetë teksa qëndron në dhomën e madhe të apartamentit të saj, në Cowcaddens, Glasgou (Skoci)...
Tregime | Views: 1537 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (1)

"Allahu Ekber [Zoti është më i Madhi], Allahu Ekber!" thërriste Muhammad Hannini teksa 15 besimtarë mblidheshin të dielën në një "xhami” që ndodhej në përdhesen e një shtëpie në Richmond Hill, Queens (SHBA)...
Tregime | Views: 1303 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Në kohën kur Islami po ballafaqohet me trajtime të mediave kundërshtare veçanërisht në lidhje me statusin e gruas në Islam, do të ishte plotësisht e çuditshme të kuptohet se Islami është religjioni me përhapjen më të shpejtë në botë, dhe edhe më ironike të kuptohet se shumica e të konvertuarve në Islam janë femra...
Tregime | Views: 1264 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Një studim i financuar nga Ministria e Brendshme e Gjermanisë mbi jetën islame në Gjermani ka zbuluar një rritje të ndjeshme të numrit të gjermanëve që po pranojnë Islamin, raporton javorja "Der Spiegel”...
Tregime | Views: 1405 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Gratë perëndimore po i kthehen Islamit gjithnjë e më shumë. Kay Jardine zbulon përse janë kaq të vendosura të bëhen muslimane.
Depresioni dhe pagjumësia ia bënë vitet e adoleshencës Kimberley McCrindle shumë të vështira...
Tregime | Views: 1799 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (1)

Një numër gjithnjë e më i madh amerikanesh po gjejnë qetësi pas pranimit të Islamit

Anxhela Kollins (Angella Collins) është një e konvertuar në Islam. Ajo që e bëri këtë 30-vjeçare të interesohej për Islamin ishte se ajo ndiente që kjo kujdesej për të, diçka që i kishte munguar kur ishte e vogël...
Tregime | Views: 1158 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

PARIS - Mary Fallot është një e konvertuar e re në Islam. Ajo e pranoi Islamin tre vjet më parë, pasi i kishte bërë vetes shumë pyetje shpirtërore të cilat nuk kishin gjetur zgjidhje në Katolicizmin e fëmijërisë së saj. Ajo thotë se dyshimet që ngre feja e saj e re te të tjerët janë "të dhimbshme” për të. "Për mua,- shton ajo,- Islami është një mesazh dashurie, tolerance dhe paqeje."...
Tregime | Views: 1179 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Kethi ishte shumë aktive si punëtore muslimane në komunitet. Ajo e pranoi Islamin në mënyrën e saj unike. Ja si e tregon ajo këtë:
"Isha vetëm në shkollën fillore kur shkova në librarinë publike me nënën time. Këto librari nuk i gjuajnë librat e kopjuar ose ata që nuk i përdornin. Ata i shesin këta libra me çmim të ulët...
Tregime | Views: 1306 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Unë gjithmonë kam dyshuar në trinitet dhe e kam pyetur veten se si është e mundur të ekzistojë një gjë e tillë. Kishte shumë njerëz që më thonin se është sikurse uji, Zoti është akull (estagfirullah) kur të shkrihet është Jezusi (estagfirullah) dhe kur të bie dëborë është Shpirt i Shenjtë. Marrëzira apo? Për këtë arsye kjo gjithmonë më ka hutuar...
Tregime | Views: 1140 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Historitë e konvertimeve në fenë islame janë të shumta. Një pjesë e madhe e tyre janë prekëse dhe na sjellin ndër mend faktin se Allahu i Madhëruar udhëzon atë që Ai do në rrugë dhe mënyra që ne nuk mund t’i imagjinojmë...
Tregime | Views: 1589 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024