E shtunë, 30/09/2023, 10:12
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Artikuj në kategori: 99
Artikujt e shfaqur: 85-96
Faqet: «- 1 2 ... 6 7 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Listës së gjatë të atyre që po e pranojnë Islamin iu shtua edhe një zonjushë japoneze, e cila, pasi e pranoi Fenë Islame, e ndërroi emrin dhe tani quhet Fatime Kazuei.

Tregime | Views: 560 | Added by: shpend-xhelili | Date: 13/09/2009 | Comments (0)

Gjashtë muaj më parë, Elizabet L, e diplomuar për shkenca politike, me prindër britanikë të cilët ishin njerëz me ndikim, hipi në Malin Sinai gjatë një nate për të parë lindjen e diellit në shkretëtirë nga maja e këtij mali.

Tregime | Views: 515 | Added by: shpend-xhelili | Date: 13/09/2009 | Comments (0)

Dr. Rolf Baron Ehrenfels rrjedh prej një familje shumë të njohur austriake. Është djalë i vetëm i shkencëtarit të madh Baron Hristian Ehrenfelsit, themeluesit të Psikologjisë Moderne Strukturore në Austri, (Modern Structural (Gestalt) Psychology).

Tregime | Views: 679 | Added by: shpend-xhelili | Date: 13/09/2009 | Comments (0)

Erdhi një ditë një djalosh amerikan në qendrën tonë islamike në New york dhe kërkoi që t'i ndihmojmë dhe t'i tregojmë se si ta pranojë Islamin. Ai thoshte: Dua ta pranoj islamin... dua ta pranoj islamin... edhe unë dua të bëhem musliman. Por, mos më pyetni për shkakun dhe arsyen.

Tregime | Views: 772 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

LightAtTheEndOfTheRoad.jpg light at the end of the road picture by imagines_album

"Familja ime i përkiste Kishës Katolike Romake kështu që edhe unë isha edukuar në një institucion Romak Katolik. Tek katolicizmi gjithmonë e pyesja veten se si Jezusi mund të jetë biri i Zotit. Sa më shumë e mendoja aq më shumë u ngatërroja. Askush nuk kishte një përgjigje të prerë për këtë. Ironikisht përgjegjësi ishte më i ngatërruar në mendjen e tij sesa vet pyetësi.

Tregime | Views: 648 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Kjo ngjarje është nxjerrë nga interneti, ku një grua tregon se e ka parë një vajzë në xhami, në një qytet të vogël të Amerikës, duke e lexuar Kur'anin me komentin në gjuhën angleze. Është ulur pranë saj, kanë filluar të bisedojnë dhe kështu janë bërë shoqe. Një natë përderisa ishin duke shëtitur përgjatë Kejit, ajo i tregoi shoqes së saj se si e përqafoi fenë islame.

Tregime | Views: 641 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Amerika është e njohur me atë se banorët e saj shpesh shpërngulen nga një vend në tjetrin. Paramendohet se mesatarisht nga një familje amerikane kurrë nuk qëndron në një vend më shumë se pesë vjet. Në këtë kuptim ne ishim familje e vërtetë amerikane.

Tregime | Views: 599 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Fëmijëria
Jam rritur në një familje që më ka mësuar të besoj në Zot që e vogël. Shkoja në kishë çdo të diel, shkoja në kurse Bible dhe këndoja në korin e kishës. Por, megjithatë, feja nuk ishte pjesa kryesore e jetës sime.

Tregime | Views: 737 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Do të jem shumë e gëzuarsikur edhe ju të jeni të gëzuara në këtë botë dhe në botën e ardhme. Të jesh me të vërtetë i gëzuar do të thotë: të njohësh thelbin e vërtetë të çështjes. Dije se ka kush kujdeset për ty, kush të shikon dhe të mbikqyr edhe kur flen, ka kush të ushqen edhe kur nuk shtjen asnjë kafshatë në gojë. Të njohësh afërsinë e Tij - është gëzimi më i madh!

Tregime | Views: 739 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Ishte ëndërra ime që këmba të shkelë në hapsirën e univerzitetit. Më dëshirë të madhe shpresoja të vijë momenti ku unë bëhëm studente. Do isha e lumtur më këtë fat të madh, me të cilin një studente do të fitonte nje autoritet.

Tregime | Views: 1017 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Jam një njëri në moshën tridhjetë e shtatë vjeçar, i martuar dhe kam fëmijë. Kam bërë të gjitha gjynahet e mëdha të cilat i ka daluar Allahu. Namazin nuk e kryeja me xhemat, vetëm në ndonjë rast dhe këtë vetëm sa për t'u paraqitur para të tjerëve.

Tregime | Views: 1539 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (1)

Keto fjale na kane arritur nepermjet nje shkrese,te cilen nje moter besimtare dhe durimtare,brenda burgut,arriti fshehurazi t'a nxjerre jashte.Letra eshte nje shembull qe pershkruan gjendjen e mijerave te burgosurve,burra e gra,te cilet ndeshkohen-maltretohen ne Sirine Muxhahide.

Tregime | Views: 798 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023