E hënë, 24/06/2024, 16:47
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Krijimi i njeriut [17]
Krijimi i gjithësisë [27]
Krijesa të mrekullueshme [18]
Mjeshtëria e Allahut në ngjyra [11]
Tema tjera shkencore [74]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kurani dhe shkenca

Artikuj në sektorë: 146
Artikujt e shfaqur: 1-12
Faqet: 1 2 3 ... 12 13

"A nuk e sheh (o Muhammed) se All-llahu ndërfut natën te dita (e shkurton natën dhe e zgjat ditën) dhe e ndërfut ditën te nata (e shkurton ditën dhe e zgjat natën) dhe ka nënshtruar Diellin dhe Hënën, secili duke ndjekur rrugën e vet deri në një afat të përcaktuar, dhe se All-llahu është i Mirënjohur për gjithçka që bëni." (Suretu Llukman:29).

Tema tjera shkencore | Views: 2623 | Added by: ShpendXhelili | Date: 26/03/2011 | Comments (2)

Duhani është shkak për shumë sëmundje shkatërruese. Allahu thotë: "Dhe mos vrisni veten tuaj (duke vrarë njëri-tjetrin). Vërtet, Allahu është i Mëshirshëm për ju. Kush bënë këtë që ndaloi Zoti dhe tejkalon kufijtë,Ne do ta hedhim atë në zjarr të fortë. Dhe kjo është e lehtë për Allahun.” Nisa, 29-30.

Tema tjera shkencore | Views: 1729 | Added by: ShpendXhelili | Date: 26/03/2011 | Comments (2)

Tërmeti i Kinës. Një tërmet i cili ka shkatërruar zona të shumta, ka zhdukur njëqind mijë njerëz dhe ka zhvendosur qindra mijëra të tjerë. Paralajmërim nga Allahu i Lartësuar dhe prej llojeve të dënimit të lehtë, për të cilin Allahu i Madhërishëm thotë: "Dhe, Ne do të bëjmë që të shijojnë një dënim më të lehtë në këtë jetë, para dënimit të madh në jetën e përtejme, me qëllim që të kthehen në rrugën e drejtë."(Sexhde, 21)

Tema tjera shkencore | Views: 2203 | Added by: ShpendXhelili | Date: 26/03/2011 | Comments (0)

E kanë përdorur egjiptianët e vjetër dhe romakët, të cilët ushtarin më të mirë e kishin shpërblyer me një pije të bërë nga pelini, duke besuar se në atë mënyrë ata do të ruanin shëndetin e tyre. Pelini ka një shije të hidhur, por ka efekt shumë shërues. Kjo bimë rritet deri në 1.2 m gjatësi.

Tema tjera shkencore | Views: 1271 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Do keni problem me erën e gojës, por nëse hani hudhra, qepë dhe presh, do jeni më të mbrojtur nga format më të zakonshme të artritit. Studimi është realizuar nga disa profesorë të një universiteti britanik. Ja edhe një këshillë tjetër. Një gotë qumësht është një mënyrë e mirë për të larguar erën e gojës.

Tema tjera shkencore | Views: 1327 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Dhëmbët pa karies dhe të mirëmbajtur janë të rëndësishëm, që fëmija juaj të ketë mundësinë të bluajë mirë ushqimin dhe të mos ketë dhimbje dhëmbësh. Kariesi, pra vrimat në dhëmbë janë si pasojë e moslarjes së dhëmbëve pas shijimit të pijeve me përmbajtje sheqeri apo artikujve të tjerë ushqimorë.

Tema tjera shkencore | Views: 1619 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Një studim, në të cilin kanë marrë pjesë 43 vullnetarë me hiperlipidemi (nivel të lartë të yndyrave në gjak), ka treguar se nëse konsumohen nga dy kivi në ditë, rritet dukshëm niveli i HDL-kolesterolit (kolesterolit të mirë), vitaminës C dhe E, ndërsa zvogëlohet niveli i përgjithshëm i kolesterolit dhe LDL-kolesterolit (kolesterolit të keq).

Tema tjera shkencore | Views: 1500 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Molla është e pasur me fibra. I nevojitet shumë përtypje, që nuk rastis edhe me ushqimet e tjera, prandaj organizmit i ofron rastin që të ndërpresë kur është i ngopur. Është ushqim ideal grimcues, shtypjen e gjakut e mban stabil e po ashtu edhe nivelin e sheqerit e mban nën kontroll.

Tema tjera shkencore | Views: 1214 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (2)

Me vite të tëra mjekët kanë menduar se sasia e tepërt e vitaminës D gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë anomali të lindjes te fëmijët. Ndërsa një studim i ri vë në dyshim kufijtë e vendosur se "kalimi i 2.000 IU në ditë të kësaj vitamine është i dëmshëm edhe për shtatzënat edhe për popullatën tjetër”.

Tema tjera shkencore | Views: 1269 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Mbi vlefshmërinë e frutave askush nuk ka dyshime. Citruset (agrumet) janë familja e frutave që kontribuojnë për shëndet më të mirë, freskinë e trupit dhe bukurinë e tij në shkëlqim të plotë. Ndër citruset më të njohura mjaft të pasura me vitamine e, minerale të ndryshme janë portokalli, limoni, mandarina dhe të tjera.

Tema tjera shkencore | Views: 1733 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Faktorët klimaterikë si, ndryshimi i temperaturave të ajrit, lagështia dhe shirat, ndotja e ajrit, bashkë me ngrohjen e motit dhe çeljen e luleve në pranverë po ndikojnë në shfaqjen e problemeve të alergjive, numri i të prekurve prej të cilave është rritur vitet e fundit.

Tema tjera shkencore | Views: 1345 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Apiterapia mund të definohet si mënyrë natyrore e shërimit, në të cilën shfrytëzohen veç e veç dhe në kombinime të ndryshme prodhimet bletare. Ato, para së gjithash, janë mjalti, pluhuri i luleve apo tufku i luleve, rrëshira e bletëve dhe dylli apo propolisi, amëza qumështore, helmi i bletës dhe dylli.

Tema tjera shkencore | Views: 1878 | Added by: ShpendXhelili | Date: 22/03/2011 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024