E hënë, 16/09/2019, 21:08
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Krijimi i njeriut [17]
Krijimi i gjithësisë [27]
Krijesa të mrekullueshme [18]
Mjeshtëria e Allahut në ngjyra [11]
Tema tjera shkencore [74]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kurani dhe shkenca » Tema tjera shkencore

Dispozita e Islamit rreth duhanit dhe dëmet e tij për njeriun
Dispozita e Islamit rreth duhanit dhe dëmet e tij për njeriun

 
1. Duhani është bimë e keqe. Allahu thotë: "U lejon ushqimet e këndshme dhe u ndalon ato të pakëndshmet.” Araf, 157.

2. Duhani është shkak për shumë sëmundje shkatërruese. Allahu thotë: "Dhe mos vrisni veten tuaj (duke vrarë njëri-tjetrin). Vërtet, Allahu është i Mëshirshëm për ju. Kush bënë këtë që ndaloi Zoti dhe tejkalon kufijtë,Ne do ta hedhim atë në zjarr të fortë. Dhe kjo është e lehtë për Allahun.” Nisa, 29-30.

3. Duhani është shpenzim i tepruar. Allahu thotë: "Ai (Allahu) nuk i do ata që e teprojnë.” Araf, 31.

4. Duhani është shpenzim i panevojshëm. Allahu thotë: "Ata që shpenzojnë tepër janë vëllezër të djajve, e djalli është përbuzës i madh i Zotit të Tij.” Isra, 27.

5. Duhani është i dëmshëm. I dërguari i Allahut thotë: "Mos e dëmto veten e as mos e dëmto dikë!”

Vëlla i dashur, sa i dëmton robërit e Allahut kur ti pi duhan! E dëmton ambientin dhe plagos ndjenjat e të tjerëve. Dëmton familjen tënde. Dëmton njerëzit në vendet publike si në  tren, autobus, tregje në vende të pritjes. A nuk ke dëgjuar fjalën e Allahut, i Cili thotë: "E ata që fyejnë besimtarët dhe besimtaret, për çka ata nuk janë fajtorë, ata kanë ngarkuar veten me shpifje dhe me një mëkat shumë të madh.”Ahzab, 58.  
 

Realitete dhe llogaritje

Llogaritje e bërë në Amerikë, e cila sqaron mesataren e të vdekurve në vit për shkak të sëmundjeve që ka shkaktuar duhani.

Llogaritje e bërë në Britani, e cila sqaron mesataren e të vdekurve në vit për çdo 100.000 me shkakun e vdekjes.

Prej atyre që pijnë duhan

Numri i përgjithshëm i të vdekurve

Sëmundja

Ata që pijnë duhan

Ata që nuk pijnë duhan

Sëmundja

4974

8655

Kanceri i fytit

514

10

Kanceri i mushkërive

31998

136659

Tensioni i gjakut dhe sëmundjet e zemrës

54

1

Kanceri në pjesë të tjera të frymëmarrjes

92829

118686

Kanceri i mushkërive

271

2

Infarkti i zemrës

8034

36378

Kanceri i stomakut dhe pankreasit

2477

413

Ndezje e bronkitit kronologjik

5068

8443

Kanceri i buzëve dhe i gojës

555

67

Dështimi i  zemrës

Përgatiti: Shaban Murati

Kategori: Tema tjera shkencore | Shtuar nga: ShpendXhelili (26/03/2011)
Klikime: 1339 | Komentet: 2 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 2
0 Spam
2 Shaban Tullari  
Dhe se dyti Publikon ketu statistika te Amerikanve dhe ju Beson (e di qe jan te dhena te besushme) por te ishte nje statistik e Amerikanve per diqka rreth Fejes sigurisht qe do ta quni genjeshter dhe do te thoni se kta jan me shejtanin.

0 Spam
1 Shaban Tullari  
E vertet esht qe Duhani demton shendetin e atij qe e pin por dhe shendetin e atyre qe jan per rreth tij. Por te pohosh dhe te shkruash ketu se Allahu v.s Ka then apo ka shkru diq per Duhani kjo eshte poshtersi dhe Genjeshter e pa kryp, kta Njerz qe shkruajn diq te till deshirojn vetem ta njollosin Fejen me te mir ne ket Univers

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019