E hënë, 16/09/2019, 21:22
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Krijimi i njeriut [17]
Krijimi i gjithësisë [27]
Krijesa të mrekullueshme [18]
Mjeshtëria e Allahut në ngjyra [11]
Tema tjera shkencore [74]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 5
Vizitorë: 5
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Kurani dhe shkenca » Tema tjera shkencore

Dhëmbët e qumështit

Dhëmbët e qumështit

Dhëmbët pa karies dhe të mirëmbajtur janë të rëndësishëm, që fëmija juaj të ketë mundësinë të bluajë mirë ushqimin dhe të mos ketë dhimbje dhëmbësh. Kariesi, pra vrimat në dhëmbë janë si pasojë e moslarjes së dhëmbëve pas shijimit të pijeve me përmbajtje sheqeri apo artikujve të tjerë ushqimorë.
Dhëmbët e parë duhet mirëmbajtur. Sapo t’i dalin dhëmbët e parë fëmijës, ato duhet larë së paku dy herë në ditë. Përdorni furça të buta fëmijësh, një furçë për t`u mësuar apo unaza kafshimi me pjesën e furçës dhe pastë dhëmbësh me përmbajtje fluori. Pas marrjes së ushqimit dhe pas shijimit të ëmbëlsirave, duhet me doemos të lahen dhëmbët.
Mos e futni në gojë lugën e fëmijës tuaj, cucllën apo shishen e qumështit me biberon, përndryshe mund të transferoni bakteret tuaja dhe kështu ato mund të shkaktojnë kariesin tek fëmija.
Kategori: Tema tjera shkencore | Shtuar nga: ShpendXhelili (22/03/2011)
Klikime: 1173 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019