E shtunë, 30/09/2023, 09:23
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Artikuj në kategori: 99
Artikujt e shfaqur: 13-24
Faqet: «- 1 2 3 4 ... 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet
Pas imigrimit të muslimanëve më 1950 numri i martesave ndërmjet muslimanëve dhe britanezëve vendasë filloi të rritet kudo në Britani. Numri i të kthyerve në Islam gjithashtu filloi të rritej...
Tregime | Views: 774 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Unë gjithmonë kam qenë e vetëdijshme për ekzistencën e Zotit. Gjithmonë e kam ndier këtë. Nganjëherë kjo ndjenjë ishte e largët dhe shpeshherë e kam injoruar atë. Por kurrë nuk e kam mohuar këtë njohuri. Sepse, gjatë tërë jetës sime unë kam qenë duke e kërkuar të vërtetën...
Tregime | Views: 637 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Ishte natë e sytë e mi ishin drejtuar drejt yjeve ndricuse, ndjeja në zemrën time një boshllëk dhe lutesha që dikush të me tregonte rrugën e jetës.
Pyesja veten pse jetoj e si eci në këtë tokë duke zbrazur në të mëkatet e mia, mendoja sa bujare qe toka e durimtare, shihja drejt qiellit e cuditesha me qetësinë e tij, nuk isha e qetë derisa thellë në shpirt besoja se "dikush " ka krijuar gjithcka...
Tregime | Views: 848 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (2)

Prej hulumtimeve të konvertimeve fetare Lofland dhe Skonovd (1981) ofruan gjashtë tipe të konvertimeve (tipi intelektual, mistik, eksperimental, i dashurisë, i rilindjes, dhe detyrues), secila prej tyre e karakterizuar me pesë elemente të pavarura:...
Tregime | Views: 518 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Pse u bëra muslimane? Më kujtohet qartë dita kur zyrtarisht pranova Islamin në xhaminë El-Az'har në Kajro. Erdha drejt nga Shtetet e Bashkuara, por ajo që më bën ta kujtoj atë ditë si diçka të rëndësishme ende vazhdon, kërkimi për Zotin...
Tregime | Views: 652 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (1)

Kam lindur në një familje angleze të klasës së mesme-të ulët; nëna ime është amvise dhe babai im punoi në një firmë elektronike (ai tani është ligjërues në inxhinierinë elektronike). Babai im vjen nga një rreth katolik dhe nëna nga një rreth protestant...
Tregime | Views: 642 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Vështroja fletën e zbrazët dhe mendoja se si mund t’i përshkruaja ndjenjat e thella në zemrën time kur pranova besimin: Besimin në një Zot dhe në të Dërguarin e Tij.
Si mund ta përshkruaj gëzimin e njeriut i cili e gjen rrugën e tij në Islam? Mendoj se mund të tingëlloj pak patetike, por vërtet mendoj se kam lindur përsëri...
Tregime | Views: 1021 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

"Njeriu. Nocion i vjetër sa Toka, i njohur për secilin prej nesh. Nocion i cili ‘fsheh’ fatin tim, sekretet tuaja, personalitetet e tyre… Njerëzit, ata jemi ne… Po, të gjithë prej nesh… Asnjëri prej nesh nuk është pyetur për ardhjen e tij në këtë botë, sidoqoftë ne jemi tashmë këtu. Secili mund ta pyes veten: Pse jam tash dhe këtu në këtë vend? Përse kam lindur me të vërtetë?...

Tregime | Views: 522 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Disa njerëz tmerrohen nga ideja e të shkuarit në shkollë, por shkolla mua gjithmonë më ka sjellur kënaqësi në jetën time. Ende, kurrë nuk mund ta imagjinoj se eksperienca në kolegj do ta ndryshonte jetën time dhe besimin tim përgjithmonë...

Tregime | Views: 602 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Siç veprojnë shumë njerëz, unë iu ktheva Allahut dhe Islamit gjatë momenteve të vështira të jetës sime. Është një fakt i tmerrshëm i jetës. Kur jeta është e mirë dhe e lumtur, askush nuk ndihet i obliguar të kthehet kah Ai ose feja e Tij...

Tregime | Views: 964 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (1)

IslamWay.com:
A mund të na jepni informata të shkurtra rreth vetes suaj?
Sara:
Quhem Sara, jam 14 vjeçare dhe në shkollën e mesme. Jetoj në SH.B.A.
IslamWay.com:
Mirë se vini motër Sara..me të vërtetë jam e mahnitur të shoh dikë në
moshën tuaj duke kërkuar të vërtetën..më lejoni ta pranoj këtë...

Tregime | Views: 1067 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (2)

Gazetares Yvonne Ridley përvoja e hidhur në Afganistan i solli konvertimin në një fe që, siç thotë ajo, " Është familja më e madhe dhe më e mirë në botë".
Ish-mësuesja e shkollave të së dielës, e njohur për alkoolizmin e saj, u bë muslimane pasi lexoi Kuranin menjëherë pas lirimit të saj nga talebanët...

Tregime | Views: 634 | Added by: shpend-xhelili | Date: 01/08/2010 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023