E diel, 02/10/2022, 11:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Artikuj në kategori: 99
Artikujt e shfaqur: 37-48
Faqet: «- 1 2 3 4 5 6 ... 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Një gazetë Saudite “Vatan” transmetoj një bisedë interesante me një djalosh 12 vjeçarë nga Amerika, të cilit nëna ia kishte dhënë lirinë të zgjedhë fenë e vet sipas dëshirës, sipas së cilës ia kishte ofruar libra të ndryshme nga të gjitha fetë “qiellore”…

Tregime | Views: 700 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Në qytetin Xheda në detin e kuq atmosfera është sikurse në plazhën e Azhurit: sheikat e pasur që ngasin Rolls Rocye dhe Ferrari, mbajnë Rolexe dhe Ray Ban syze, ndërsa gratë ne bikine vrapojn nëpër plazhen me zall...

Tregime | Views: 794 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Emri të cilin ma dhuruan prindërit ëhstë Christopher Bohar, ndërsa atë të cilin e mora pasi që e pranova Islamin është Muhammed Amin, sipas emrit të Dërguarit tonë të dashur. Unë jam një musliman 17 vjeçarë nga Pensilvania. Deri para 4 viteve besimet nuk më interesonin fare.

Tregime | Views: 599 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Zonja Fatime Mik Dejvidson është Ministre e Shtetit për Zhvillim Social dhe Pushtet Lokal e Republikës së Trinidadit dhe Tobagos. Në një intervistë dhënë revistës së famshme arabe “Men-bar-al-Islam” të Kajros, zonja Fatime Mik Dejvidson (ish-zonja Model Donafamik Dejvidson) rrëfente njohjen e saj me Islamin dhe  si në fund ajo u bë muslimane.

Tregime | Views: 505 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Qëkur isha vajzë e vogël, gjithnjë kam pasur besim të madh në Zot. Edhe pse u rrita si katolike, bëra gjithçka për të qenë e fokusuar te Zoti dhe të mos hutohesha nga mësimet konfuze të kishës, pasi edhe për një fëmijë si unë ato dukeshin sikur shkonin kundër parimeve.

Tregime | Views: 1695 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Motra të nderuara, në qoftë se do ta paraqitnim Islamin, këtë fe të madhërishme, mirë dhe pastër, atëherë njerëzit do e pranonin shumë lehtë për shkak të natyrës së saj të pastër.       
Kjo ngjarje është nxjerrë nga interneti, ku një grua tregon se e ka parë një vajzë në xhami, në një qytet të vogël të Amerikës, duke e lexuar Kur'anin me komentin në gjuhën angleze.

Tregime | Views: 647 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (1)

Mendimi personal për atë se përse tinejxherja e cila jeton në Perëndim i refuzon ? mrekullirat ? e modes dhe dëshiron të mbajë mbulesën.
Unë sigurisht se nuk perfshihem ndër rebelët potencial. Nuk kam tatuazha të theksuara e as shenja të tjera. Nuk kam xhaketë të lëkurës.

Tregime | Views: 539 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Me këtë ajet nga Kur'ani i Madhërueshëm, që është Fjala e All-llahut, e fillon librin e saj me titull: Islam and Modernism (Istami dhe Modernizmi), ish-studentja amerikane e Universitetit të Nju-Jorkut, zonja Merjem Xhemileh, libër që bëri jehonë e që u botua në gjuhën angleze në qytetin Lahore të Pakistanit.

Tregime | Views: 888 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Fëmijëria
Jam rritur në një familje që më ka mësuar të besoj në Zot që e vogël. Shkoja në kishë çdo të diel, shkoja në kurse Bible dhe këndoja në korin e kishës. Por, megjithatë, feja nuk ishte pjesa kryesore e jetës sime.

Tregime | Views: 1150 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (4)

“Jetoja në humbje... Nuk dija pse jetoj!? ? ’bëhet pas vdekjes? Jetoja në pasiguri dhe frikë. Mirëpo tash jam e qetë dhe e sigurt, e dua këtë fe, me të cilën erdhi Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, mëshirë për mbarë botën..! Këto janë disa fjalë të Silvia Feuziut.

Tregime | Views: 705 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Jam lindur në një familje krishtere, por nuk mund të them se ishte familje besimtare. Isha i pagëzuar, vizitoja shkollën javore të kishës dhe isha pjesmarrës i bashkësisë së shenjtë. Kisha një fëmijëri të lumtur. Konsideroja se isha i mbrojtur nga të gjitha të këqiat sepse besoj në zotin, respektivisht në trininë e shenjtë. Ky realitet i shkëlqyer më tronditi kur i mbusha 12 vjeç, kur nëna ndaloi vizitat e mia në meshën javore.

Tregime | Views: 842 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (0)

Tregon shejh Abdulaziz Elakl duke thënë: Nga tregimet që i kamë dëgjuar është edhe tregimi i njërit nga të afërmit e mijë që ishte hafëz i Kur'anit dhe ishte njeri shumë i sinqertë, e përkrahnin gjithherë të afërmit, ishim në shoqëri me te qysh kur ishim të vegjël..... ishte njeri që i mbante lidhjet farefisnore, njeri i drejtë në kryerjen e obligimeve ndaj All-llahut xh.sh., ishte i verbër. 

Tregime | Views: 682 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/10/2009 | Comments (4)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022