E diel, 02/10/2022, 10:55
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Artikuj në kategori: 99
Artikujt e shfaqur: 61-72
Faqet: «- 1 2 ... 4 5 6 7 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Specialisti i njohur botëror mbi zhvillimin individual Dr Wyaat Woodsmal pranoi të jetë në radhën e muslimanëve.
Themelues dhe kryetari INLPTA-së ( International NLP trainer association) dhe specialisti i parë botërorë i NPL së ( zhvillimi individual) Dr Wyatt Woodsmall pranoi fenwë Islame.

Tregime | Views: 444 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

E pranoi Islamin për shkak të sjelljeve të mira të muslimanëvePrej familjes dhe shoqërisë së shkatërruar, gruaja gjeti përkrahje prej disa shokëve muslimanë.
Çdo musliman ka një histori për udhëtimin e tij në Islam. Secili është i interesuar dhe kurreshtar për mua. Zoti me të vërtetë udhëzon vetëm atë që Ai dëshiron. Unë ndihem shumë e lumtur që jam njëra prej të zgjedhurve.
 Ja historia ime:
Tregime | Views: 541 | Added by: shpend-xhelili | Date: 29/09/2009 | Comments (0)

Në një vend në France diku para 50 viteve jetonte një plak turk pesëdhjetë vjeçar. Emri i tij ishte Ibrahim dhe punonte në një dyqan ushqimor. Dyqani ishte në një ndërtesë ku në njëren prej banesave të asaj ndertese jetonte një familje jehude. Kjo famlije jehude kishte një djalë shtatë vjeçar, që e quanin Xhad.

Tregime | Views: 532 | Added by: shpend-xhelili | Date: 28/09/2009 | Comments (0)

“Dy ditë pas 9 Shtatorit 2001 një i ri e sulmoi atë në një shitore duke e konsideruar për Arabe. Ai e gjuajti karrocën e tij mbi të dhe raftet që ishin pranë saj u rrëzuan mbi të duke e lënduar rëndë në kokë, fytyrë, këmbë e shpinë. Kur ai u arrestua nga autoritetet, ajo i dha atij dy opcione:

Tregime | Views: 421 | Added by: shpend-xhelili | Date: 28/09/2009 | Comments (0)

Një person zgjohet herët nga gjumi për ta falur namazin e Sabahut në Xhami,i vesh teshat merr abdes dhe niset për në Xhami, në mes të rrugës për në Xhami rrëzohet i ndytë teshat, kthehet në shtëpi e i ndërron teshat dhe niset për ta falur namazin për të dytën herë dhe po në të njëjtin vend prapë rrëzohet, prapë kthehet në shtëpi merr abdes dhe i ndërron teshat dhe niset për në xhami, në të njëjtin vend takon një person me një dritë (fener) në dorë e pyet:

Tregime | Views: 789 | Added by: shpend-xhelili | Date: 28/09/2009 | Comments (2)

Dikur në lashtësi në Ezel-parafillim sipas urdhërit të Zotit “Kun (Bëhu) - u krijua një trup i bukur të cilit iu dha emri Rruh (shpirt). Pak më vonë kur u krijua bota ekzistuese (Kjainat) - u krijua një vajzë e bukur të cilës iu dha emri Nefs. U krijua në etapa. Perveç bukurisë së saj, ajo është tinzare, e ndritshme, reagon shpejtë, hidhërare dhe largon hajrin. është edhe pa frikë dhe turp.
Tregime | Views: 670 | Added by: shpend-xhelili | Date: 28/09/2009 | Comments (0)

Katërmbëdhjetë vite më parë, në moshën tetëmbëdhjetëvjeçare, ish-studentja e shkollës “Indiana”, Mimi Ma, pranoi Islamin. Sot banore e West Palm Beach, Mimi Ma tregon se vendimi i saj nuk ishte i vështirë, por jeta e saj prej atij moment nuk ka qenë e lehtë. Sa për fillim, besimi i kushtoi asaj ndarjen nga familja.

Tregime | Views: 567 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/09/2009 | Comments (0)

Thotë shoqëruesi i  kësaj ngjarje: Isha një djalosh i pakujdesur ndaj All-llahut xh.sh., i larguar prej Tij, i përmbysur me këmbëngulje në mëkate dhe gabime.
Pasi që deshi All-llahu që të më udhëzojë mua e caktoi një ngjarje që të më kthen në udhëzim, do t'ua përcjell te ju ngjarjen:

Tregime | Views: 875 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/09/2009 | Comments (0)

Vërtetë kjo ngjarje është e efektshme, e transmeton këtë ngjarje njëri prej të përkushtuarve ndaj fesë së All-llahut xh.sh.Thotë:
Dola me veturen time një ditë prej ditësh për t’i kryer disa punë dhe në njëren prej rrugëve e takova një djalosh i cili po e ngiste veturen e tij të vogël, ai nuk më vërejti mua sepse ishte i zënë me ndjekjen dhe përcjelljen e disa vajzave në këtë rrugë të zbrazur prej kalimtarëve.
Tregime | Views: 661 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/09/2009 | Comments (0)

Një i ri kishte shkuar jashtë vendit që të shkollohet.
Pas përfundimit të shkollës së lartë kthehet në vendin e tij, martohet me një vajzë të pasur dhe të bukur.
Kjo vajzë ka qenë shkaktare në mjerimet dhe vuajtjet e këtij djaloshi po mos të përkujdesej All-llahu xh.sh. për të.

Tregime | Views: 553 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/09/2009 | Comments (0)

Një ditë prej ditëve shkova me një motër besimtare në vendin ku i pastrojnë të vdekurit; dhe ja që pastruesja e pastronte një vajzë të re përafërsisht 23 vjeqare prej moshës së saj.
Kurrsesi nuk mundem ta cilësoj atë çka kam parë...

Tregime | Views: 691 | Added by: shpend-xhelili | Date: 14/09/2009 | Comments (0)

Unë jam një vajzë Egjiptase që më ka udhëzuar All-llahu xh.sh. dhe më ka zgjuar prej pakujdesive para pak kohëve.
Tek ju do t’ua përcjelli ngjarjen time ndoshta do të keni dobi prej saj.
Jeta ime në tërësi ka qenë ngatërruese dhe zbukuruese, kam jetuar ashtu si dëshiroja për vetën time, kam dalur kur kam dëshiruar.

Tregime | Views: 682 | Added by: shpend-xhelili | Date: 14/09/2009 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022