E diel, 20/10/2019, 14:30
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Yvonne Ridley: Nga e burgosur në besimtare
Yvonne Ridley: Nga e burgosur në besimtare
 
Nga Hannah Bayman
BBC News Online 

Gazetares Yvonne Ridley përvoja e hidhur në Afganistan i solli konvertimin në një fe që, siç thotë ajo, " Është familja më e madhe dhe më e mirë në botë".

Ish-mësuesja e shkollave të së dielës, e njohur për alkoolizmin e saj, u bë muslimane pasi lexoi Kuranin menjëherë pas lirimit të saj nga talebanët.
Duke punuar si reportere për gazetën Sunday Express në shtator 2001, Ridley hyri ilegalisht në Afganistan përmes kufirit pakistanez e maskuar me rrobat tradicionale afgane, të quajtura burka. Por identiteti i rremë i saj u zbulua papritmas kur ajo ra nga gomari me të cilin po udhëtonte dhe një ushtar taleban i dalloi asaj një aparat fotografik. Ridley u arrestua nga talebanët pranë qytetit të Xhalalabadit.

Ridley tregon: "Unë isha një e burgosur e tmerrshme. Gjatë gjithë kohës grindesha me ta dhe refuzoja të haja. Vetëm pasi më liruan ndjeva interes për Islamin."

Me të mbërritur në Britani, Ridley iu kthye Kuranit si pjesë e përpjekjeve të saj për të kuptuar eksperiencën e saj në Afganistan.
"Ajo që po lexoja thjesht më la pa fjalë – për 1400 vjet nuk kishte ndryshuar asnjë pikë. Unë isha bashkuar me atë që e konsideroj të jetë familja më e madhe dhe më e mirë në botë. Kur jemi së bashku, jemi të pathyeshëm."
 
Po prindërit e saj, besimtarë të Kishës Anglikane, çfarë mendojnë për të?
"Fillimisht familja ime dhe miqtë e mi ishin të tmerruar, por tani mund ta shohin se jam shumë më e lumtur dhe më e shëndetshme. Kurse nëna ime është e kënaqur që e kam lënë alkoolin."

Por çfarë ndien Ridley për pozitën e gruas në Islam? "Shtypja (opresioni) është kulturor, nuk vjen nga Islami. Kurani e bën të qartë se gratë janë të barabarta me burrat." Dhe veshja e saj islame është shumë fuqidhënëse, thotë ajo. "Është shumë çliruese që të mos gjykohesh për gjatësinë e këmbëve, por për mendjen tënde." Ridley thotë se Islami e ka çliruar nga shqetësimet për pjesën e dashurisë në jetën e saj.     
                                                                         

                                                                                    Përktheu: Eglantina Muça
Kategori: Tregime | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/08/2010)
Klikime: 473 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019