E premte, 22/09/2023, 09:38
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Artikuj në kategori: 105
Artikujt e shfaqur: 97-105
Faqet: «- 1 2 ... 7 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Kupto: … se nuk mund ta detyrosh dikë të tëdo. Krejt çka mund të bësh është tëbëhesh një person që mund të duhet!
 Kupto: … se duhen vite për t’u krijuar besimi(ndërmjet njerëzve), por vetëm disa sekonda mund ta shkatërrojnë atë.!
Mesazhe Islame | Views: 1086 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Halifeja Sulejman ibn Abdulmelik e pyeti te devotshmin Ebu Hazim .
Halifeja : pse na e urrejm vdekjen ?
 Ebu Hazimi : sepse ju e keni harruar ahiretin dhe jeni dhene pas kesaj bote , andaj ju e urreni transferimin tuaj prej gjallersi ne vdekje.

Mesazhe Islame | Views: 552 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

1.Beson All’llahun xh.sh.por nuk i permbush obligimet ndaj tij.
2.Thua se e do Pejgamberin s.a.w.s por nuk e pason sunnetin e tij.
 3.E lexon Kuranin por ate qe e lexon nuk e praktikon.
Mesazhe Islame | Views: 1004 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (1)

Rezultatet e studimit më të ri shkencor të mjekësisë rreth sëmundjeve të zemrës dhe sklerozës së (ngurtësimit apo ngushtimit) arterieve kanë dëshmuar se falja e namazit të sabahut në kohën e caktuar çdo ditë është mjeti më efikas për mbrojtje dhe shërim nga sëmundjet e zemrës dhe sklerozës se arterieve duke përfshirë edhe infarktin e  muskujve te zemrës (miokardiumit) ,...

Mesazhe Islame | Views: 877 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Transmeton Muslimi nga Hudhejfe, se ky tha: Erdhi Muhamedi a.s. të ne , derisa ne po përkujtonim njëri tjetrin (këshillonim), e na tha: 'Q'jeni duke përkujtuar?' Thamë: Po përkujtojmë Ditën e Kijametit, Tha Ai: 'Ai (Kijameti) nuk do të ndodhë para se të shihni dhjet shenja'. E i përmëndi ato: Tymi , Dexhalli, Shtaza , Lindja e Diellit nga perëndimi, Zbritja e Isaut.a.s. ,

Mesazhe Islame | Views: 2924 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (2)

Tërë natën e kalonte duke shikuar filma dhe seriale të cilët i kishte shumë merak.Nuk shkonte ne xhami për të kryer namazin.Kur e këshillonte nëna e tij që të falej,ai e përqeshte dhe aspak nuk i dëgjonte fjalët e saj.E mjera nënë.Qka ka mundur të bëjë ajo nënë e moshuar?

Mesazhe Islame | Views: 928 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Kësaj gruaje burri i saj deshi t'i bënte magji ngase ai kishte lëshuar fenë dhe nuk falte namazin. Gruaja, muslimane e devotshme, kishte shkuar tek gjykatësi dhe i kishte thënë: Burri im nuk falet, dua te ndahem prej tij!
Gënjen se unë falem- ishte përgjigjur burri në foltore.

Mesazhe Islame | Views: 809 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

Në një dhomë me tre shtretër te bardhe një njeri me vetëdije te humbur qëndronte aty në mes duke mos ndier fare aparatet e frymëmarrjes, të të rrahurave të zemrës dhe aparatet tjera te mjekësisë. Plot një vit duke mos munguar as edhe një ditë te vetme,  këtë te sëmurë e vizitonte një grua me një fëmijë 14 vjeç, te cilët ia ndërronin rrobat,

Mesazhe Islame | Views: 793 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

“Me të vërtetë, do t’ju arrijë juve udhëzim nga ana Ime, e kush pason udhëzimin Tim, nuk do të humbë (në këtë botë), as që do të jetë fatkeq (në botën tjetër). E, ai që shmanget nga Libri Im, ai do të ketë jetë të vështirë dhe, Ne, në Ditën e Kia­metit do ta ringjallim atë të verbër.” (Ta-ha: 123-124)

Mesazhe Islame | Views: 742 | Added by: shpend-xhelili | Date: 15/08/2009 | Comments (0)

1-12 13-24 ... 73-84 85-96 97-105
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023