E enjte, 06/10/2022, 15:45
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

''Halifeja dhe i devotshmi''


 
 
 Halifeja Sulejman ibn Abdulmelik e pyeti te devotshmin Ebu Hazim .
 
- Halifeja : pse na e urrejm vdekjen ?
 
- Ebu Hazimi : sepse ju e keni harruar ahiretin dhe jeni dhene pas kesaj bote , andaj ju e urreni transferimin tuaj prej gjallersi ne vdekje.
 
- Halifeja : si do te jete paraqitja e jone neser para Allahut ?
 
- Ebu Hazimi : sa i perket bamirsit eshte sikur qeshtja e atij qe ka munguar nje kohe ne familje e me pas eshte paraqitur te familja ; ndersa sa i perket keqbersit eshte sikur qeshtja e robit te arratisur i cili i paraqitet zotris se tij .
 
- Halifeja : cila fjale eshte me e drejt ?
 
- Ebu Hazimi : te thenet e fjales se vertet para atij qe friksohesh dhe para atij qe ke ndonje shpres per te te ndihmuar .
 
- Halifeja : cili prej besimtareve eshte me i menquri ?
 
- Ebu Hazimi : njeriu qe e bene nje pun duke iu nenshtruar Allahut dhe i meson njerzit qe te veprojn ne kete menyr .
 
- Halifeja : cili prej besimtareve eshte me i marre ?
 
- Ebu Hazimi : njeriu qe nuk e kundershton vellan e tij i cili eshte tiran dhe ai qe e ka shitur ahiretin per dynjan .
 
- Halifeja : a ke mudesi o Ebu Hazim qe te shoqerohesh me ne ? te perfitosh prej nesh , e ne te perfitojm prej teje ?
 
- Ebu Hazimi : kerkoj mbojtje per kete prej Allahut .
 
- Halifeja : per qfar arsye refuzon ?
 
- Ebu Hazimi : kam frik qe nese rri pak me ju , Allahu do te me dobsoj ne perballjen e jetes dhe do te me dobsoje ne perballjen e vdekjes.
 
 
 
 Pasi u ngrit Ebu Hazimi te shkonte , Halifeja i tha :
 Me keshillo o Ebu Hazim ... - Ebu Hazimi po te keshilloj shkurt :
 
 Madheroje Zotin tende , Lartesoje Ate qe te mos shohe ne ate qe ta ka ndaluar , dhe qe te te shohe ne ate qe ta ka urdheruar .

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/08/2009)
Klikime: 493 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022