E enjte, 06/10/2022, 15:39
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Artikuj në kategori: 105
Artikujt e shfaqur: 73-84
Faqet: «- 1 2 ... 5 6 7 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Nje dite nje djale shkoi tek Resulullahu "sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem" dhe i tha:
-O Resulullah! Me jep leje te bej zina!
Es'habet kiram u çuditen shume nga fjalet e te riut dhe filluan te flasin. Resulullahu iu drejtua djalit te ri dhe i tha:
-Mu afro prane!

Mesazhe Islame | Views: 1317 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (2)

Era që fryn gjërat i merr përpara, e nuk i len pas! Gjithashtu, edhe uji që rrjedh shkon përpara e nuk ecën pas; çdo gjë lëviz në këtë rruzull tokësor- qoftë insekt, kafshë njeri, apo makinë-të gjithë ecin para e nuk shkojnë pas.

Mesazhe Islame | Views: 695 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (1)

A ke dëshirë që të jesh afër Allahut ?
Ka thënë i dërguari alejhi selam:
( Me afër Allahut robi është kur është në sexhde, shtoni pra lutjet ) Transmeton Muslimi

Mesazhe Islame | Views: 937 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (1)

Shumë prej burrave dhe grave muslimane nuk bëjnë fëmijë apo e kufizojnë numrin e fëmijëve të tyre nga frika e varfërisë. Si ka mundësi që një besimtar dhe besimtare të ketë frikë nga varfëria apo nga risku i fëmijës së tyre, kur Allahu subhanehu ue teala ka thënë:

Mesazhe Islame | Views: 986 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (0)

inshAllah Zoti naj ka pranu krejt ibadetin krejt umetit te Muhammedit s.a.v.s
     Eshte me rendesi te madhe me ja bo ne vettit kete pyetje se qka pas Ramazanit?
     A duhet ta mbajm ritmin e  ibadetit ne formen e Rmazanit a  ti kthehemi kohes se vjeter qysh

Mesazhe Islame | Views: 1173 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (0)

Do të pyetesh në varr: "Kush është Zoti yt?"; "Cila është feja jote?"; "Kush është Profeti yt?", ashtu siç thuhet në hadithin të cilin e transmeton Imam Ahmedi e të tjerë.

Mesazhe Islame | Views: 721 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (0)

Siç ka bërë Allahu i Lartësuar shkaqe për faljen e gjynaheve dhe për të fituar kënaqësinë e Tij, ka bërë punë të cilat e ruajnë punuesin e tyre nga zjarri, siç thotë Allahu i Lartësuar: "Dhe kush shpëton prej zjarrit dhe hyn në xhenet vërtetë ka shpëtuar (fituar)." Ali Imran, 185.

Mesazhe Islame | Views: 735 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (0)

Ky djalosh tregon: “Një natë prej netëve shkova në shtratin tim që të flija. Ndieja lodhje dhe isha pesimist. Kërkova mbrojtje nga Allahu prej shejtanit të mallkuar, pastaj fjeta.

Mesazhe Islame | Views: 897 | Added by: Argjendi | Date: 27/08/2009 | Comments (0)

قال النبي صلى الله عليه و سلم: " أنا و كافل اليتيم في الجنة هكذا, و أشار بالسبابة والوسطى , و فرج بينهما" رواه البخاريPejgamberi, paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi të, ka thënë: “Unë dhe kujdestari i jetimëve do të jemi në xhenet kështu”, dhe bëri shenjë me gishtin e tij tregues dhe atë të mesëm dhe i ndau në mes tyre.” (Transmeton Buhariu)

Mesazhe Islame | Views: 1375 | Added by: Argjendi | Date: 18/08/2009 | Comments (0)

Çudi se si një kartëmonedhë 20€ duket aq e madhe kur e jep për xhaminë, por shumë e vogël kur e shpenzon në dyqan.
Çudi se sa gjatë na duket kur bëjmë dhikër një orë, por sa shpejt kur një ekip luan 60 minuta basketboll.
Çudi se sa të gjata janë disa orë të kaluara në xhami, por sa të shkurta kur shikojmë ndonjë film.

Mesazhe Islame | Views: 1000 | Added by: Argjendi | Date: 18/08/2009 | Comments (0)

I shkruaj këto fjalë me bojën e ngrohtësisë, i radhis me lapsin e dashurisë, i parfumoj me amësimin e vëllazërisë dhe t’i dërgoj me mirëdashje. Po, o miku im!
Pa dyshim që mbeta i mahnitur nga karakteri yt i lartë dhe sjellja jote e njerëzishme.

 

Mesazhe Islame | Views: 602 | Added by: Argjendi | Date: 18/08/2009 | Comments (0)

Shqetësimi është fenomen i cili nuk është i përkufizuar vetëm te të sëmurët psikologjikë, por është i përhapur te masa e gjerë në shoqëri. Nuk ka dallim midis ndonjë shteti perëndimor ose atij lindor, e kaplon të pasurin dhe të varfrin, të rriturin dhe të miturin, të fuqishmin dhe të dobëtin, burrat dhe gratë, të moshuarit dhe të rinjtë, të shkolluarin dhe jo të shkolluarin.

 

Mesazhe Islame | Views: 480 | Added by: Argjendi | Date: 18/08/2009 | Comments (0)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022