E diel, 02/10/2022, 09:51
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 3
Vizitorë: 3
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Artikuj në kategori: 105
Artikujt e shfaqur: 49-60
Faqet: «- 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet
- Na i zbut zemrat ,
- na i shenderro tmerrine brengave ne hare,
- na trimero kur na kaplon frika ,
- O Zoti yne !
- freskoi shpirtrat tane me bindje te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtave te ndezur nga trazimet , me ujin e besimit ,
Mesazhe Islame | Views: 1153 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

- " Zoti yne un jame robi Yt ,
- i biri i robit Tend ,
- fati im eshte ne duart e Tua ,
- e kaluara ime eshte ne sundimin Tende ,
- drejtesia ne mua eshte percaktimi Yt ,
Mesazhe Islame | Views: 1505 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

- frytet e fjales : LAILAHE IL ALLAH !
  - '' A nuk ke kuptuar se si Allahuberi shembull fjalen e mire qe rrenjet e saj jan thelle ne tok e deget e saj jane lart .
  - E qe ne vullnetin e Zotit , ajo e jep frytin e vet ne qdo kohe .
  - Allahu pra u parashtron shembuj njerzve ashtu qe ata te mendojn '' .( Ibrahim : 24 - 25 ).
Mesazhe Islame | Views: 543 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

- .qelesi i xhennetit : TEUHIDI - (NJESHMERIA E ALLAHUT).
 - .qelesi i dashamiresis : BESNIKERIA.
 - .qelesi i diturires : PYETJA .
Mesazhe Islame | Views: 697 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

Një djalosh që kishte mbushur 16 vjeç kishte shkuar në xhami dhe po lexonte Kuran duke pritur që të thirrej ikameti për namazin e sabahut. Pasi u thirr ikameti, e la Kuranin në vendin e vet, pastaj u kthye që të rreshtohet në saf, mirëpo papritmas ra përtokë pa vetëdije. Disa persona e dërguan këtë djalosh në spital.
Mesazhe Islame | Views: 846 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (2)

E di se je e mërzitur. E di se edhe sot kur ta dëgjosh ndonjë grua tek thërret birin e vet, sytë e tu mbushen me lot. Sot kur i sheh fëmijët tek kridhen në përqafim të baballarëve të tyre ndërsa ti sheh fëmijët e mi të strukur, të mërzitur, mërzitesh shumë. Të gjitha këto i di ...
Mesazhe Islame | Views: 804 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (2)

Islami e nderoi gruan dhe ia bëri obligim asaj shaminë, që ta mbrojë atë nga të këqijat dhe nga sytë e njerëzve, kurse shoqërinë nga lakuriqësia.
Shamia mbjell harmoni në mes bashkëshortëve sepse kur burri sheh një grua tjetër më të bukur se gruaja e tij, raportet mes çiftit bashkëshortor fillojnë të zbehen;
Mesazhe Islame | Views: 748 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

Allahu i Lartësuar thotë: "Më përkujtoni mua (me adhurim), Unë ju përkujtoj ju (me shpërblim), më falënderoni dhe mos më mohoni."
"O ju që besuat, përkujtojeni Allahun sa më shpesh!"
Mesazhe Islame | Views: 730 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

1. Të pendohet me pendim të sinqertë, në mënyrë që Allahu i Lartësuar t'i fali atij gjynahet. Vërtet, i penduari prej gjynaheve është sikur ai që nuk ka patur gjynahe.

Mesazhe Islame | Views: 555 | Added by: shpend-xhelili | Date: 24/09/2009 | Comments (0)

S'ka dyshim se përfundimi vendimtar është vdekja jote. Ngase përherëshmëria në këtë jetë është e paarritshme! Pra, paramendoje veten tënde  të hedhur (lëshuar) në gropën e varrit . Pastaj të mbyllin në dërrasat e tij! Të hedhin dhe mbi ty! A e arrite natën tënde të parë në gropën e llogarisë?! Po si do të jetë përgjigja?!

Mesazhe Islame | Views: 1090 | Added by: shpend-xhelili | Date: 13/09/2009 | Comments (2)

Secili nga miqtë mendon për tjetrin se është i zënë dhe nuk komunikon, që të mos shqetësojë. Kështu, me kalimin e kohës, çdonjëri mendon për tjetrin se ai e ka radhën i pari të komunikojë dhe i thotë vetes: -Pse të filloj unë i pari, kur ai nuk dëshiron të ketë lidhje me mua?

Mesazhe Islame | Views: 463 | Added by: shpend-xhelili | Date: 13/09/2009 | Comments (0)

Shejtani caktoi një kuvend botëror. Në fjalën hyrëse shërbëtorëve të tij të ligë u tha: “Nuk mund t’i ndalim myslimanët nga shkuarja në xhami. Nuk mund t’i largojmë ata nga leximi i Kur’anit dhe nga njohja e së vërtetës.

Mesazhe Islame | Views: 849 | Added by: shpend-xhelili | Date: 13/09/2009 | Comments (1)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022