E mërkurë, 03/06/2020, 18:29
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

PASTRO ZEMREN

PASTRO ZEMREN

Nje dite nje djale shkoi tek Resulullahu "sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem" dhe i tha:
-O Resulullah! Me jep leje te bej zina!
Es'habet kiram u çuditen shume nga fjalet e te riut dhe filluan te flasin. Resulullahu iu drejtua djalit te ri dhe i tha:
-Mu afro prane!
-Djali u afrua dhe i'u ul prane. Pejgamberi "sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem" e pyeti:
-"A je dakort qe te tjeret te bejne zina me nenen tende?"
-Jo.
-Ashtu si ty asnje nuk e pranon nje gje te tille. A je dakort qe te tjeret te bejne zina me vajzen tende?
-Jo.
-A je dakort qe te tjeret te bejne zina me motren tende?
-Jo.
-Pastaj Resulullahu i beri te njejten pyetje per vajzat e xhaxhallareve, dajallareve, hallave dhe tezeve.
Pergjigja ishte gjithmone e njejte, "JO".
Me pas Resulullahu e vuri doren ne gjoksin e djalit dhe beri kete dua:
"O Allah fali gjynahet e ketij! Pastroja zemren dhe mbroje nga zinaja!"
Djali qe nga ajo kohe as nuk i'u afrua me harameve.

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: Argjendi (27/08/2009)
Klikime: 1182 | Komentet: 2 | Ranguar: 5.0/3
Gjithsejt komente: 2
0
2 Bujar   [Entry]
Amin Amin Inshallah tanve muslimaneve <3

0
1 Jeta   [Entry]
Amin ishalla gjithvee na runa Zotin nga haramet

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020