E enjte, 04/03/2021, 04:30
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Pse nuk pendohesh ?

Pse nuk pendohesh ?

 

 - Thuaj : O roberit e Mi , te cilet e keni ngarkuar me shum mekate veten , mos e humbni shpresen ndaj meshires se Allahut , pse Allahu i  fale te gjitha mekatet , Ai eshte qe fale shum dhe eshte Meshirues !" (Zumer :53)- ajet kur'anor .      

 -  Pse te mos pendohen dhe te kerkojn te Allahu falje , kur Allahu dihet se fal shum dhe eshte Meshirues !" (Maide:74)- ajet kur'anor .

 

 - Nuk ka dyshim se Une e fale at qe eshte penduar , qe ka besuar , qe ka bere vepra te mira ,  dhe qe perqendrohet per be rrugen e drejt !" (Ta Ha :82) - ajet kur'anor .

  -  E pse pra ende nuk pendohesh kur Allahu na ka premtuar dhe garantuar me  argumente te qarta , kerko falje te Allahu me lot ne sy o robi  i Allahut , shkarkoi  mekatet nga supet e tua pa hezitim , se vertet Allahu eshte Fales dhe Meshirues siq e pame ne ajetet e kuranit . Allahu ju pastroft prej xhunaheve mua , juve dhe gjith umetin e Muhammedit a.s , kur dihet se njeriu eshte gjithnje ne gjynahe ku ni hadith thot :

    - E pyten shoket e Muhammedit a.s , Muhammedin a.s o i dergum i Allahut na trego se si ta gjejm ne ni rrug qe te mos bejm gjunahe fare dhe te jemi te paster te Allahu . Muhammedi a.s ju tha vAllahu kurr nuk keni me arrit po edhe nese e arrini Allahu ka me ju zhduk dhe ka me pru ni popull tjeter qe gabon dhe qe pendohet me nji pendim te sinqert dhe nuk e perserit me at gabim . Allahu na nimoft .
 
elamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu ...
Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (29/09/2009)
Klikime: 1024 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2021