E enjte, 04/03/2021, 04:10
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

- QELLIMI I KRIJIMIT -

- QELLIMI I KRIJIMIT -  
 
- Qellimi kryesor i krijimit te njeriut eshte  Adhurimi i Allahut.
- Allahu ne kur'an thote :
- Une nuk i Krijova njerezit dhe xhinet per tjeter , per veq qe te me adhurojn. "Dharijat. - ( 56 - ajet kur'anor).
- Adhurim ka kuptimin e bindjes se plot ndaj urdherave te Allahut.
- Ne kur'an fjala adhurim eshte ibadet .
- Qdo gje qe ne e bejm arrihet me ibadet, nese at e bejm per hir te Allahut .
- Ai nuk detyron me forc per t'iu bindur, sepse Ai do qe te na sprovoj .
- Dhe pas kesaj sprove do te vije dita kur do te shperblehemi apo do te ndeshkohemi per at qe kemi bere gjat jetes  tone ne kete bote .
- Ne mund te fitojm shperblimin nese i bindemi dhe e Adhurojm Allahun .
- Qellimi yn ne jete eshte te kenaqim Allahun ndermjet ibadetit .
- Thelbi i ibadetit eshte dashuria dhe respekti i Allahut , si dhe duke zbatuar ne perpikmeri urdherat ndaj Allahut .
- Ibadeti eshte rruga per te arritur suksesin dhe lumturin ne jeten e pas vdekjes .

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (29/09/2009)
Klikime: 468 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2021