E enjte, 04/03/2021, 05:06
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

"SEKRETET E VOGLA TE JETES"
"SEKRETET E VOGLA TE JETES"

 

.Buzeqesh shume.

.Koston e ka zero ndersa vleren shum te madhe .

.Behu trim edhe peo nuk qe , sillu si i till .

.Therriti njerezit me emrat e tyre te vertet .

.Mos i vere shum detajet .

.Mos i beso asnjeher pamjes se pare .

.Kur t'i japesh borgj shokeve behu larg pames , mund t'i humbesh qe te dy .

.Qendro larg atyre personave qe nuk kane se qfar te humbasin .

.Mos i shkeput lidhjet me asnje njeri .

.Flit fjale te madhe por mbaje at .

.Mos prit nga jeta qe te jete gjitmon e meshirshme .

.Behu i sjellshem .

.Falenderoi ata qe te bejn nje te mire .

.Kohen dhe fjalet perdori me kujdes , nuk kthehen mbrapsht .

.Vishu bukur , njerezit pershtypjen e par e lejne me pershtypjen e tyre . 

.Mos vepro ndryshe nga keshillat qe u jep te tjereve .

.Perfundoje qdo pun qe e nis .

.Mos ia nderprit fjalen njeriut .

.Priti ne kemb ata qe te vin ne vizit .

.Perpara se te vdesesh, siguroji vetes vendin e varrit dhe shko shpesh atje .

.Dysho tek ata persona qe thon shpesh , " Une jam i drejt ".

.Asnjeher mos e kryej komplet pagesen perpara se te ket perfunduar puna .

.Asnjeher mos dil ne pazar duke qen i uritur .

.Perveq vdekjes asgje nuk eshte e rendesishme sa duket .

.Gjeja per te cilen kane me shum nevoj njerezit eshte ta kuptojn se i vleresojn .

.Asnjeher mos jep doreheqje nga nje pun pa gjetur pune tjeter .

.Mos te degjosh disa raste  te volitshme e trokasin leht deren .

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (29/09/2009)
Klikime: 710 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2021