E enjte, 04/03/2021, 03:35
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

CILESIT E MIRA DHE TE KEQIJA

"CILESIT E MIRA DHE TE KEQIJA"

 Nje dit e pyeti hazreti Llukman Hakimin per keto gjera :

- Obabai im i dashur ? cila eshte cilesia e mire e nje njeriu ?

- Feja , - u pergjigj ai .

- Po te jene dy cilesi ?

- Feja dhe pasuria.

- Po te jene tri cilesi ?

- Feja , pasuria dhe turpi.

- Po te jene kater cilesi ?

- Feja , pasuria , turpi , dhe edukata e mire .

- Po te jene pese cilesi ?

- Feja , pasuria ,turpi ,edukata e mire dhe dordhenia .

- Po te jene gjasht cilesi ?

     - O biri im nese nje njeri i ka keto pes cilesi , ai njeri eshte nga njerzit e afert , te devotshem , te dashur te Allahu dhe largohet nga shejtani .

        - Babai im i dashur cilat jane me te keqija te nje njeriu :

 

  - Cilesia me e keqe eshte kufri .

  - Po te jene dy cilesi ?

  - Kufri dhe menjemadhesia .

  - Po te jene tri cilesi ?

  - Kufri,menejmadhesia dhe mosmirnjohja .

  - Po te jene keter cilesi ?

  - Kufri , menjemadhesia , mosmirnjohja dhe koprracia .

  - Po te jene pes cilesi ?

  - Kufri,menjemadhesia , mosmirnjohja , koprracia dhe morali i keq .

  - Po te jene gjashte cilesi ?

         - O biri im , kushdi qe i ka keto pes cilesi te keqija , ai eshte larg Allahut te Madheruar .

 

       Allahu na beft qe ne ti kemi keto pes cilesit e para te mira dhe Allahu qoft i kenaqur me ne pergjithmon dhe mos na largoft nga Rahmeti i Tij kurr.

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (24/09/2009)
Klikime: 650 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2021