E enjte, 04/03/2021, 05:14
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Disa nga veset e kqija
- Disa nga veset e kqija -

Besimtari gjithmon duhet te kujdeset qe re mos arakterizohet nga vese te keqija disa prej te cilave do ti permendim:       
                                    
.te genjesh
.te urresh
.te shpifesh
.te besh vjedhje
.te nbash inat
.te besh bidate {risi ne fe}
.ti duash kafiret {pabesimtaret}
.te demonstrosh
.te kerkosh bela
.te nervozohesh
.te mos pendohesh
.te betohesh shum
.te besh padrejtesi
.te kerkosh dhurata
.te jesh mendjemadh
.te te shikosh haramin
.te mos e mbash fjalen e dhen
.te mos frikesohesh nga Allahu
.te ngulesh kemb ne injoranc
.te lakmosh pasuri dhe pozit
.ti perhapesh gjerat e fshehta
.te tallurit me te metat e tjeter kujt
.te flasesh fsheht ne pranin e tjeter kujt
.te te mos e presesh perfundimin e atij qe flet
.te perdoresh pasurin e tjeterkujt pa leje
.te shprehesh qart se nuk e ke pelqyer at qe eshte folur
.ti thuash folesit se e di at per te cilen po flet
.tu besh armiqesi dietareve
.te pelqesh te te lavderojn
.te flasesh prapa kraheve
.te mos e mbash sekretin
.ti thyesh zemren tjetrit
.te flasesh fjal te keqija
.te flasesh em ze te lart
.ti perqash muslimanet
.te mos i kryesh farzet
.ti shqetsosh te tjeret
.te flasesh pa kontroll
.te flasesh per veten
.te kritikosh pa vend
.te behesh xhelozosh
.te mallkosh te tjeret...
Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (24/09/2009)
Klikime: 491 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2021