E premte, 19/04/2024, 17:37
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Artikuj në kategori: 520
Artikujt e shfaqur: 505-516
Faqet: «- 1 2 ... 41 42 43 44

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Deshta të pyes se a duhet me thënë ezanin femrat kur t’ia nisin me u fal apo me thënë vetëm ikametin      
Selam alejkum. Jam një motër muslimane. Kam 5 muaj që jam mbuluar. Deshta të pyes se a duhet me thënë ezanin femrat kur t’ia nisin me u fal apo me thënë vetëm ikametin. Ju lutem për një sqarim?

Pyetje & Përgjigje | Views: 1152 | Added by: shpend-xhelili | Date: 16/08/2009 | Comments (0)

Pyetja është, çfarë bëhet me një person që ka dashur të të dhunojë ose të ka dhunuar një anëtar të familjes së ngushtë, puna e tij është se ai ende bën disa gjynahe të tjera, por ka shenja që ai me ne do me u ndreq. Ne s’po mundem me ia fal, por për shkak të muslimanizmit po mundohmi.

Pyetje & Përgjigje | Views: 924 | Added by: shpend-xhelili | Date: 16/08/2009 | Comments (1)

Jam studente dhe po vazhdoj studimet dhe kisha dëshirë të falesha, po të familjes më këshilluan që t’i mbaroj studimet e pastaj do kem kohë mjaft. Po unë kam filluar të falem pa dijen e tyre. Do të doja të dija se mos është gabim që po veproj në këtë mënyrë, mos po hyj në gjynah që po falem fshehurazi.

Pyetje & Përgjigje | Views: 920 | Added by: shpend-xhelili | Date: 16/08/2009 | Comments (1)

E nderuara redaksi, jam një motër me mbulesë dhe një djalë xhaxhai mendoj se e kam vëlla nga qumështi, por nuk po kam guxim t'i flas për dore apo të dal para tij pa mbulesë, prandaj kam nevojë për një argument të fuqishëm dhe një fetva se kur e kemi dikë vëlla/motër nga qumështi.

Pyetje & Përgjigje | Views: 708 | Added by: shpend-xhelili | Date: 16/08/2009 | Comments (0)

Kam një pyetje, e cila është ndoshta pak e komplikuar, por shpresoj që do të mund të kuptoni dhe të më jepni një përgjigje rreth saj.
A duhet ta shpaguaj zotimin?

Pyetje & Përgjigje | Views: 804 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (2)

Desha të pyes rreth çështjes së namazit si udhëtar, pasi punoj e jam në terren dhe më intereson se si të veproj në një rast të tillë. Unë jam nga Komuna e Fushë Kosovës dhe në një ditë e kam terrenin Ferizaj – Viti, pastaj arrijmë në Gjilan, ku edhe përfundoj punën dhe këtu më intereson se a plotësohet kushti që të shkurtoj namazet dhe t’i bashkoj ato.

Pyetje & Përgjigje | Views: 665 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (0)

A është e lejuar të hahet ushqimi i cili përgatitet në të njëjtën enë në të cilën përgatitet edhe mishi i derrit?

Pyetje & Përgjigje | Views: 875 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (2)

Dua ta di për një njeri që e kundërshton Kuranin dhe për xhaminë ka urrejtje aq të madhe, saqë dëshiron që çdo xhami ta prishë e të mos e lërë në këmbë. Ai shan me plot urrejtje të gjithë hoxhallarët në përgjithësi dhe hyn në kredi dhe riskun e fiton nga kasetat që i shet me këngë folklorike.

Pyetje & Përgjigje | Views: 992 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (0)

Jam një muslimane e cila fal namaz. Kam një problem. Babai im pi alkool ndonjëherë dhe kur pi, nuk di çfarë flet dhe shpeshherë na bën zullum në shtëpi. Unë, sado që mundohem ta respektoj, ndonjëherë edhe po e ngre zërin ndaj tij, se po sillet shumë keq. I them “mos pi, se është haram”, po ai nuk po kupton.

Pyetje & Përgjigje | Views: 935 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (1)

Kam dëgjuar se kur pret thonjtë, duhet marrë përsëri abdest sepse thonë që prerja e thonjve e prish abdestin. Unë nuk e di që ka ndonjë argument për këtë dhe për këtë nuk ua vë edhe shumë veshin por në zemër kam frikë se mos kanë të drejtë. Për këtë çfarë mund të më thoni, a mund të ketë ndonjë argument për këtë? Allahu ju shpërbleftë me xhenetin Firdeus!

Pyetje & Përgjigje | Views: 1242 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (5)

Es-selamu alejkum! Allahu ju shpërbleftë për punën që po bëni! Kisha një pyetje.
Unë jam 18-vjeçar dhe kam dëshirë të lë mjekër, por mjekra ime akoma nuk ka dalë e plotë (ka vende që nuk është rritur mirë). E unë kam dëgjuar një ligjëratë të një hoxhe, (shumë të përgatitur), që thoshte se mjekra për besimtarin duhet të jetë zbukurim dhe se besimtari duhet të kujdeset për mjekrën e tij.

Pyetje & Përgjigje | Views: 703 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (0)

A i lejohet femrës të vërë deodorant për sqetulla, për të sqaruar më mirë atë që është si lloj sapuni, jo spray, duke ditur se kjo nuk lëshon ndonjë aromë të madhe, por parandalon kundërmimin e nënsqetullave.

Pyetje & Përgjigje | Views: 961 | Added by: Argjendi | Date: 14/08/2009 | Comments (1)

Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024