E diel, 20/10/2019, 14:33
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Kur presim thonjtë, a duhet të marrim përsëri abdest?
Pyetja:

Kam dëgjuar se kur pret thonjtë, duhet marrë përsëri abdest sepse thonë që prerja e thonjve e prish abdestin. Unë nuk e di që ka ndonjë argument për këtë dhe për këtë nuk ua vë edhe shumë veshin por në zemër kam frikë se mos kanë të drejtë. Për këtë çfarë mund të më thoni, a mund të ketë ndonjë argument për këtë? Allahu ju shpërbleftë me xhenetin Firdeus!
 

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Prerja e thonjve nuk e prish abdestin me pajtueshmëri të umetit. Në të gjitha librat e fikhut sqarohet kjo mesele qartë, prandaj nuk ka nevojë të përsëritet abdesti pasi t’i kemi prerë thonjtë. Kjo çështje është e njëjtë sikurse rruajtja ose prerja e flokëve me abdest, pasi edhe në këtë rast me konsensus të fukahave nuk përsëritet abdesti.

Vlen të përmendet se disa dijetarë të medhhebit maliki kanë thënë se nëse priten thonjtë me abdest, atëherë duhet t’i lajmë gishtat me ujë (vendin ku i kemi prerë thonjtë), por ky mendim nuk është i qëndrueshëm. Allahu e di më së miri!
 

Alaudin Abazi

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: Argjendi (14/08/2009)
Klikime: 988 | Komentet: 5 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 5
0 Spam
5 arbnor sejdiu  
jam nje djal:E dua nje vajz mirpo me duket se ajo nuk e di dhe nuk me ve re.Amendoni se duhet ti them se e dua

0 Spam
4 erild  
selamu aleykum,,,,,dua te fal tevbe por te them te drejten nuk di ,,,,a mund te me tregoni si mund ta fal duat qe duhet te them edhe suret qe duhen then,,,me pak fjal si mund te fal tevbe ,,,,,besoj se nuk jam vetem un qe kerkojm te dijm kete ,,,,,ne ka mundesi ne 1 menyr te thjesht qe edhe ata qe nuk din sure te gjata te ken mundesi ta falin,,,,,ALLAHU xh.xh jua shperbleft me xhenet ishalla kete pun qe po beni,,,,,

1 Spam
3 blues  
sido ne kohen e fundin ne kosov edhe vende tj emrat e muslimanve jan tu i shtrembu si bajram ne baram.sulejman syleman.hajredin haradin.po e kuptojm ka shum emra se sikam shkru edini edhe vet se mju ven marre ne vende perendimore me than se jam musliman .jakup jakob.etj

1 Spam
2 sami  
per grat te cilat nuk erujn moralin per nji burr thojn gruja epaster familja epaster edhe kame shku mir po kur nuka gruja epaster po mendoje virgjer nuk mund me pas rahati kurr ajo shpi e sidoqoft siepranon burri duhet me mendu shum se tona bahen von per pytje e pergjigje pse ajo gru cka ka ba para matrese kameba edhe mas flm

1 Spam
1 sami  
nje pytje ecila me pengon shum dhe kam vet shum po kerkush deri tash smuka pergjigj si duhet .jam nga kumanova jam kan ne kosov ka ana e gjakoves kuithojn reka kece deri ne junik kam pa vetem tyrbe eme xhamija shum vene jan mshel edhe poi keshin te xhamis se atajan me sheh edhe shum vorra kam pa neper oborre para shpije nne midis te fshatit edhe kam pa njerz tu shku ne tyrbe ata ishin dervisha cfar drejtimi kan .menji fola amedha raki edhe neper darsma e perdorin rakin shum une ju thash seju nuk in musliman ata u inatosen memu edhe methan se ju ini njerz primitiv cka naprunen arapt amerika na shpetoi ecesi sena mu mdoket se ma njerz te pa civilizum jan dervishat sninojn bile bile edhe per muzikat ceicesin ne televizor me meze eraki haram imadh asht per mue flm

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019