E premte, 18/10/2019, 05:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Ushqimi i cili përgatitet në të njëjtën enë në të cilën përgatitet edhe mishi i derrit
Pyetja:

Es-selam alejkum!
A është e lejuar të hahet ushqimi i cili përgatitet në të njëjtën enë në të cilën përgatitet edhe mishi i derrit?
 

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Nëse ena e përdorur për të përgatitur mishin e derrit, pastrohet dhe është e pastër, atëherë lejohet të përdoren dhe lejohet të hamë nga ato ushqime, por nëse nuk pastrohen dhe bëhet përzierja e gjellëve ose diçka e ngjashme me këtë, atëherë nuk është e lejuar.

Trajtimi i kësaj meseleje te dijetarët bëhet kur ata flasin rreth ushqimeve të ithtarëve të librit (krishterët dhe çifutët) dhe gjatë komentimit të ajetit: “Sot u lejuan për ju ushqimet e mira, edhe ushqimet (të therrurat) e ithtarëve të librit janë të lejuara (hallall) për ju, edhe ushqimet (të therrurat) tuaja janë të lejuara për ta (u janë lejuar).” (Maide, 5). Allahu e di më së miri!
 


Alaudin Abazi

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: Argjendi (14/08/2009)
Klikime: 665 | Komentet: 2 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 2
0 Spam
2 hasan berisha  
Eselamualejkum hoxhë i nderuar-vëlla musliman.Çka dotë thotë nëse shihen në ëndërr Jexhuxh Mexhuxhet.Andaj në ënderr Jexhuxh Mexhuxhet i kam parë ,mirpo pamjet e fytyrave nuk i shifsha por vetem sjeelljet e tyre brutale,masakrat qe i bëjshin kunder njerëzve mirpo edhe une i perjetova ato vuajtje pjeserisht ,pershkak se une isha i shtrir ne tok ne nje vend dhe sa her qe u afrojshin te un u bajsha (shtirsha )kinse jam i vdekur.Lailahe ilall'llah,Lailahe ilall'llah, Lailahe ilall'llah.Alla'llahu na shpetoft nga sprova e tyre (Jexhuxh Mexhuxhet).Mundesisht hoxh i nderuar ma jep përgjigjen.Alla'llahu te shperbleft me xhehnetin firdevs.amin..........

0 Spam
1 hasan berisha  
Eselamualejkum vella musliman.All-llahu te shperbleft me xhehnetin firdevs.vella musliman e kam me e komentue ne menyr te sinqert nje enderr shum e mocionuese qe e kam par si vijon:disi e kisha mar nje rrug e cila shpie ne pyll(mal)me disa shok te mi ,keshtuqe nderkoh shoket e mi u ndan nga une jo per ndonje problem por rastesisht ,dhe mbeta vetem ne pyll nder duke ecur une hasa ne nje lis(dru)ku trungu(trupi)i tij ishte i pergjysmuar ndersa ne mes te trupit kishte zjarr mirpo sa her qe un e fut
22:53
HASAN W
Eselamualejkum vella musliman.All-llahu te shperbleft me xhehnetin firdevs.vella musliman e kam me e komentue ne menyr te sinqert nje enderr shum e mocionuese qe e kam par si vijon:disi e kisha mar nje rrug e cila shpie ne pyll(mal)me disa shok te mi ,keshtuqe nderkoh shoket e mi u ndan nga une jo per ndonje problem por rastesisht ,dhe mbeta vetem ne pyll nder duke ecur une hasa ne nje lis(dru)ku trungu(trupi)i tij ishte i pergjysmuar ndersa ne mes te trupit kishte zjarr mirpo sa her qe un e fut

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019