E premte, 22/09/2023, 08:13
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Sira

Artikuj në kategori: 15
Artikujt e shfaqur: 13-15
Faqet: «- 1 2

Radhit sipas:: Data · Emri · Votat · Komentet · Shikimet

Pas kësaj ngjarjeje të çuditshme, Halimja u frikësua për Muham­­me­­din dhe vendosi t’ia kthente nënës së vet. Te nëna ishte gjer në moshën gjashtë vjeç 81 Eminia e shihte të arsyeshme, për vetën dhe djalin, që të vizitonte varrin e burrit në Jeth­rib (Medinë). Së bash­ku me djalin, shërbëtoren Ummu Ejmenen dhe me vjehrrin e vet, niset në rrugën e gjatë 500 km.

Sira | Views: 679 | Added by: shpend-xhelili | Date: 14/08/2009 | Comments (0)

Arabët që jetonin në qytet e kishin zakon që foshnjeve t’u gjenin mën­deshë nga fshatrat dhe shkretëtira, duke dëshi­ruar kështu t’i largonin fëmijët e vet nga sëmundjet e qytetit. Fëmi­jët duhej të përkun­deshin në ajër të pastër, të forcoheshin shpir­të­risht dhe të flisnin gjuhën e pastër arabe.

Sira | Views: 720 | Added by: shpend-xhelili | Date: 14/08/2009 | Comments (0)

Më i dalluari Pejgamber, Resulullahu e, u lind në familjen Be­ni Ha­shim në Mekë, në mëngjesin e ditës së hënë, më nëntë rebiul-evvel, në vitin e parë të ngjarjes me "elefantin”, ose dyzet vjet pas sundimit të mbre­tit persian Kisras (Kserksit) - Enu Shervanit. Kjo datë i përgjigjet 20 ose 22 prillit të vitit 571 sipas kalendarit. Këtë datë e ka llogaritur dije­tari i madh Muhammed Sulejman El-Mensur Fevri dhe astronomi i shquar Mahmud Pasha.

Sira | Views: 1110 | Added by: shpend-xhelili | Date: 14/08/2009 | Comments (0)

1-12 13-15
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023