E premte, 18/10/2019, 04:31
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Sira

Lindja e Pejgamberit s.a.v.s

Më i dalluari Pejgamber, Resulullahu e, u lind në familjen Be­ni Ha­shim në Mekë, në mëngjesin e ditës së hënë, më nëntë rebiul-evvel, në vitin e parë të ngjarjes me "elefantin”, ose dyzet vjet pas sundimit të mbre­tit persian Kisras (Kserksit) - Enu Shervanit. Kjo datë i përgjigjet 20 ose 22 prillit të vitit 571 sipas kalendarit. Këtë datë e ka llogaritur dije­tari i madh Muhammed Sulejman El-Mensur Fevri dhe astronomi i shquar Mahmud Pasha.

Ibni Seadi transmeton se nëna e Resulullahut e ka thënë: "Kur e kam lindur, bashkë me të kam lindur edhe një dritë të ma­dhe, nga e cila kanë shkëlqyer pallatet e Shamit.” Ngjashëm trans­meton edhe Ahmedi nga El-Urbad b. Sarijeh.

Gjithashtu flitet se, gjatë lindjes së Muhammedit e kanë ndo­dhur di­sa ngjarje të çuditshme në botë, të cilat kanë qenë para­shenja të pej­gam­berisë së tij:

Janë rrëzuar katërmbëdhjetë pirgje nga kështjella e Kserksit në Persi, është shuar zjarri të cilin e kanë adhuruar fa­rise­jët shekuj me radhë në Indi, janë rrënuar kishat rreth liqenit "Savit” pasi është tharë liqeni. Këtë e transmeton Bejheki, por Gazaliu nuk pajtohet me këtë.

Kur Eminia solli në botë fëmijën, thërriti gjyshin e tij Abdul- Mut­ta­libin, për t’i kumtuar lajmin e gëzueshëm. Ai, plot gëzim, e

merr djalin në duar dhe e dërgon në Ka’be. Aty i lutet Allahut dhe e falënderon për nipin. Aty i vënë edhe emrin Muhammed - e që me siguri dihet se ky emër nuk ka qenë i njohur ndër arabët. Synetia është bërë shtatë ditë pas lindjes, siç ka qenë zakon tek arabët.

Gruaja e parë që i ka dhënë gji, pas nënës së vet, ka qenë Thu­vej­bja, e mbrojtura e Ebu Lehebit, e cila e ka pasur një foshnjë në gji me emrin Mesruh. Para Muhammedit e i ka dhënë gji Hamzës, djalit të Abdul-Mut­talibit, e pas tij i ka dhënë gji Ebu Seleme b. Abdul-Esed El-Mahzumit.

marrur nga libri : Nektari i vulosur i xhehennetit

Kategori: Sira | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/08/2009)
Klikime: 910 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019