E shtunë, 24/09/2022, 23:00
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Vlera e selamit

Vlera e selamit
 
Kur’an:
“Kur të përshëndeteni nga dikush kthejani me përshëndetje më të mire ose me (përshëndetje) të njejtë!” (en-Nisa, 86)

 “A të ka arritur rrëfimi për musafirët e nderuar të Ibrahimit, kur hynë dhe thane: “Paqe!” Dhe ai u tha: “Paqe, o njerëz të panjohur!” (edh-dherriat: 24-25)

Hadith:
Ebu Hureja r.a. thotë se Pejgamberi alejhi selam, ka thenë:  “Nuk do të hyni në xhennet derisa të besoni dhe nuk do të besoni derisa ta doni njëri-tjetrin. A nk dëshironi t’ju udhëzoj në një gjë, nëse e bëni atë do ta doni njëri-tjetrin? Përhapni selamin (përshëndetjen) ndërmjet jush!” (Transmeton Muslimi)

Ebu Umare el-Berra ibni Azibi r.a. thotë: “Pejgamberi i Allahut më ka udhrëuar me shtatë gjëra: visitën e të sëmurit, përcjelljen e xhenazes, kërkimin e shëndetit për atë që teshtin, ndihmën e të dobëtit, ndihmën e të shtypurit, përhapjen e selamit-paqës dhe pranimin e betimit të atij i cili betohet në diçka.” (Muteffekun alejhi) 

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/10/2009)
Klikime: 819 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022