E shtunë, 24/09/2022, 23:22
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Urtësi

Urtësi nga haxhi

Nuk është etike
 
Namazi dhe namazi me xhemat

Nuk është etike:
-mospritja e namazit me dëshirë, vullnet, energji
-moslargimi i çdo gjëje nga zemra pos Allahut të Lartësuar
-lëvizja e tepërt, e pakontrolluar dhe loja me duar
-shpejtimi dhe mospërqendrimi në namaz
-Shtyrja e namazit deri në kohën e fundit të tij pa arsye
-anashkalimi i suneteve të namazit.


Kërkimi i lejes për të hyrë në shtëpi

Nuk është etike:
-trokitja e pakontrolluar në derë
-hyrja në shtëpi pa leje
-qëndrimi përballë derës
-të thuash “jam unë” duke mos treguar emrin
-trokitja në derë pa nevojë
-trokitja në derë më shumë se tri herë, edhe kjo të jetë me ndërprerje.

Borxhi

Nuk është etike:
-shtrirja e dorës për borxh, kur nevoja nuk është aq e madhe
-të kërkosh borxh mbi nevojën
-të kërkosh para prej atij që nuk ka
-të mos e kthesh borxhin.

Vëllazëria

Nuk është etike:
-mosrespektimi i vëllezërve më të vjetër
-mosshprehja e mëshirës dhe e dashurisë ndaj të vegjëlve
-mosrespektimi i ndjenjave të të tjerëve në raste gëzimi
-mosdhënia e këshillave dhe sugjerimeve kundrejt vëllezërve
-moskërkimi i faljes në rast lëshimi dhe gabimi
-mospërmirësimi i vëllezërve në hasmëri.

Duaja-lutja dhe përkujtimi i Allahut

Nuk është etike:
-t’i lutesh Allahut me nijet jo të sinqertë
-t’i lutesh Allahut dhe të jesh larg Tij
-t’i lutesh Allahut, por të kërkosh ndihmë nga krijesat e Tij
-ta përkujtosh Allahun pa abdest
-që gjatë lutjes të mos tregosh interesim
-që ushqimi dhe veshmbathja të jetë haram
-të mos shfrytëzosh rastet dhe kohën kur lutjet pranohen
-të lutesh për veten, por të harrosh familjen, të afërmit, miqtë.

Kategori: Urtësi | Shtuar nga: shpend-xhelili (13/09/2009)
Klikime: 698 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022