E shtunë, 24/09/2022, 23:32
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

UDHËTIMI PËR NË XHENET

 UDHËTIMI PËR NË XHENET
 

Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Meshirëbëresit!
 


 
 
 
UDHËTIMI PËR NË XHENET
 
 
 
1. Dokumenti i udhëtimit:
 
 
 
PASAPORTË NATYRALE ME KËTO TË DHËNA
 
FILOZOFIA PA NDIHMEN E FESE ESHTE SHTERPE
 
 
 
 
 
Emri
 Biri Ademit
Shtetësia
 Dheu
 
Adresa
 Planeta Tokë
 

 

b.        Lloji i vizës që duhet t'a siguroni:

 

Shahadetin - (Dëshminë se nuk ka Hyjni tjetër përveç All'llahut dhe se Muhammedi është robi dhe i Dërguari i Tij
 

 

2.     Sqarime rreth udhëtimit:

 

Pikë nisja
 Kjo botë
Pikë arritja
 Bota e amshueshme (AHIRETI)
 
Orari i fluturimit
 "Asnjë shpirt nuk e di se ç'do e pret  nesër dhe, asnjë shpirt nuk e di se në ç'vend do të vdesë"
 
Orari i aterrimit
 " Agonia e vdekjes vjen me të vërtetën (shfaqjes së sëmundjes), kjo është ajo prej së cilës vazhdimisht ke ikur"
 

 

3.     Gjërat e domosdoshme për udhëtim:

 

Shqiptimi i shehadetit, punët e mira si: si namazi, agjërimi, respektimi i prindërve, përkrhaja e të vobektëve, vizita ndaj të sëmurit, buzëqeshja vëllaut tuaj, lutjet e fëmiut të edukuar, dituria e dobishme, sadakaja e rrjedhshme.

  

4.     Rregullat e udhëtimit:

 

Udhëtarët e nderuar obligohen t'i përcjellin udhëzimet e theksuara në Kur'an, dhe udhëzimet e Muhammedit s.a.v.s.

 

5.     Për udhëzime më të hollësishme:

 

Përmbajuni udhëzimeve të atyre që janë të udhëzuar më herët sipas Kur'anit dhe Hadithit të Pejgamberit s.a.v.s.

      

6.     Mbushja e formularëve:

        

Pas arritjes atje, autoritetet e AHIRETIT na jepin formularë ku do të figurojnë disa pyetje në të cilat duhet përgjigjur:

 

Pyetje:          Cili është Zoti yt ?

Përgjigje:     All'llahu, është Zoti im.

 

Pyetje:          Cila është feja yte ?

Përgjigje:     Islami, është feja ime.

 

Pyetje:          Cili është Pejgamberi yt ?

Përgjigje:     Muhammedi s.a.v.s., është pejgamberi im.

 

Pyetje:          Cili ësht libri yt ?

Përgjigje:     Kur'ani, është libri im.

 

Pyetje :         Cila është kibla yte ?

Përgjigje:     Qabja, është kibla ime.

 

Pyetje :         Kush janë vëllezërit e tu ?

Përgjigje:      Besimtarët musliman, janë vëllezërit e mi.

     

7.     Informatë e rëndësishme:

 

Lejohet peshë më e madhe se sa është paraparë në valixhe vetëm nëse e keni të mbushur (stërmbushur) me punë të mira.

Kontaktimi falas, kurse pyetjet mund t'i parashtroni drejtëpërdrejtë. Nuk keni nevojë për t'a vërtetuar rezervimin, ai është i sigurtë për mbarë njerëzimin ndër gjitha gjeneratat.

Me shpresa se ky organizim do t'ju kënaqë kurse pushimin e keni të përhershëm!

 

Ju urojmë këtë fat të mirë,   Zoti  na mundësoftë!

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (14/10/2009)
Klikime: 1144 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/3
Gjithsejt komente: 1
1 xhevrije  
0
selamu alejkum shum tem e mir shum me ka pelqy zoti ju shperbleft jeni shum te mir veq vazhdoni selamu alejkum

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022