E diel, 20/10/2019, 15:03
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''

Transmetohet nga Aliu(All-llahu qoft I knaqur me te) se Muhammedi(alejhis-selam) ka then:

"Shenjat e afrimit te Kjametit jane : kur njerzit i braktisin namazet (nuk I falin) ; humbin Emanetin (besnikerin) ; zhyten ne mekate te madha dhe hane kamaten ; marrin ryshfetin ; ngritin lart ndertesa ; ndjekin epshet e tyre ; shesin fene per kete bote ; Kur’anin e shendrrojn ne muzike ; lekurat e egersirave I bejn kolltuqe ; xhamit i bejn rruge(nuk hyn per t’u falur ne to,sikurse eshte rasti ne kohen tone) ; veshin mendafshin ; shtohet mizoria ; perhapet prostitucioni ;
shkurorizimi behet shum i lehte ; I besohet trathtarit e nuk I besohet besnikut ; shiu pakesohetfemija behet demsjelles ; udheheqesit degjenerohen ; ministrat behen genjeshtar ; besniket behen trathtare ; te diturit behen mizore ; pakesohen dijetaret ; shtohen lexuesit (kurrat) ; pakesohen fukahate( njohesit e forte te fese) ; zbukurohen mus’hafet dhe xhamite ; lartesohen minbaret ;prishen zemret ; ftohen kengteret(qe te kendojn ne raste te ndryshme ) ; lejohet muzika dhe instrumentet ; konsumohet alkooli ; nuk praktikohen ligjet e sheriatit ; pakesohen muajt(siq duket eshte per qellim udhetimi I shpejt ne nje vend te larget) ; prishen mareveshjet ; gruja e shoqron burrin ne tregti ; grat shalojne kuajt(me siguri ketu eshte per qellime mjeti transportues qfardo qofte ai) ; grate behen si burrat e burrat si grate ; nuk betohen me ne Zotin ; deshmon njeriupa qene deshmitere fare (ndoshta ka per qellim te arriturrat shkencore ne kriminalistike) ; zekati behet gjobe (tatim) ; kurse emaneti behet fitim ; burri i nenshtrohet gruas se tij ; nuk rrespektohetnena ; interesohet babai ; udheheqjet shendrrohen ne trashigimi ; te fundit e ketij umeti shajn te paret e tij ; shtohen forcat e rendit(Policet) ; injorantet hipin ne minbare(per te ligjeruar) ; burrat veshin kurora ; rruget ngushtohen (siq eshte rasti ne vendet tona) ; ndertesat lartesohen ; burrat u afrohen burrave(homosexualet)dhe grate grave ; shtohen kshilluesit e minbareve tujea ; dijetaret tuaj u mbeshteten udheheqsavetuaj ; ua lejojne harmin e ua ndalojn hallallin dhe gjykojt sipas deshires se tyre ; dijtaret tuaj mesojne diturine qe marrin dinarin e dirhremin ; Kur’anin do ta beni tregti ; nuk do ta jepni hakun e All-llahut nga pasuria e juaj ; pasurite tuja do ti marrin me te kqinjet ne mesin tuaj; do ti nderpreni maredheniet farefisnore ; alkoolin do ta perdorni ne klubet tuaja ; do te luani bixhoz ;do te beheni mendjemedhenje ; do te merrni me kenge e me muzike ; atyre qe kane nevoj per zekatin tuaj do t’ua ndaloni ate dhe do ta nmerrni ate (zekatin)si gjobe ; do te vritet I pafajshmi qe te hidhrohet shumica me vrasjen e tij ; deshirat tuaja do te ndryshojn ; dhenia do te mbetet roberve dhe njerzeve te thjeshte ; do te behen mashtrime ne kandar dhe ceshtjet tuja (pushtetin) do ti marrin persiper mendjelehtet. (Ky hadith transmetohet nga Ed-Dejiemiu)

EDHE DHEJTË SHENJAT E MEDHA TE KIJAMETIT TE PASARDHURA

Transmetohet , ne nje hadith , nga Muslimi dhe Hudhejfe,se ky tha:Erdhi Mhammedi alejhis-selam te ne , derisa ne po perkujtonim njeri-tjetrin(keshillonim), e na tha : C’jeni duke perkujtuar?" Thme: Po perkujrojmeKjametin.Tha ai: "Ai nuk do te ndodh para se te shihni dhjet shenja "E i permendi ato: 

TYMI,
DEXHXHALLI,
SHTAZA ,
LINDJA E DJELLIT NGA PERENDIMI,
ZBRITJA E ISAUT alejhis-selam ,
JE’XHUXHET DHE ME’XHUXHËT ,
TRI SHAFITJE (e tokes) :
NJË NË LINDJE ,
NJË NE PERËNDIM,
DHE NJË NË GADISHULLIN ARABIK NDERSA ,
E FUNDIT NGA ATO: ZJARRI QË DEL NGA JEMENI I CILI I DËBON
NJERËZIT NË VENDBANIMIN E TYRE.
Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/10/2009)
Klikime: 2708 | Komentet: 8 | Ranguar: 5.0/3
Gjithsejt komente: 8
0 Spam
8 robinj e All-llahut xh.sh.  
Qka jane Me`xhuxhet dhe Je`xhuxhet kush mundet mem tregu.All-llahu ju shperbleft per qdo pune qe e beni vetemm per me i mbush njerzit me dije.

0 Spam
7 Krenare_IslaMe  
Selamu-alejkum vllezer e motra islame jemi ne dite shum te veshtira,askush askend se ngon,kemi dal shum nga rruga e All-llahut jemi dhene mas gjerave qe nuk kan vlere edhe pse tash pa to sjetohet ,kemi harruar qe te mirat qe kemi duhet ti faliminderohemi vetem all-llahut nuk theme qe te mos punojm qe te kemi me qka te ushqehemi po them sepse Allahu i don puntort po them qe te dim qka punojm me qka merremi gjithmon ta kemi zotin afer atij i qofshim fale AMIN. prandaj namazin mos me rralluse gjithmon ka kohe per all-lalhun e jo te gjejm justifikim se spata kohe ,isha per rruge,kto jo qe sja pranon vetit se e din qe ke pas kohe po se di si mundum mej dal perball All-llahut sjem ka mendojm per diten e gjykimit smendojm qe qdo te mire dhe te keqe aj e sheh e degjon prandaj jju them mos shikoni ata qe jan rruges gabume te jemi krenar qe feja jon esht ISLAMI dhe krijusi yn esht All-llahu dhe ne jemi ROB te ZOTIT s/a :D

0 Spam
6 Fahri  
All=llahu ju shperbleft me te mira dhe na falt mekatet tona AMINNNN

0 Spam
5 MusLimanjaa.  
Es Selamu Alejkum We Rametullahi We Berekatuhu,kjo pershendetje shkon per kejt motrat, dhe vellezrit muslim.

0 Spam
4 muslimanja  
SELAM ALEJKUM ZOTI ju shperbleft per punen ce beni dhe dhasht ZOTI qe asnje musliman qe beson tek ALLAHU xhlsh nuk do ta shoh kijametin allahu inshlala na ndimon amin

0 Spam
3 besimtare  
SELAM ALEJKUM ZOTI ju shperbleft per punen ce beni dhe dhasht ZOTI qe asnje musliman qe beson tek ALLAHU xhlsh nuk do ta shoh kijametin

0 Spam
2 besimtare  
selam alejkum

0 Spam
1 tina  
Selamu alejkumm te gjitheve . Shum e mir qikjo afqe sevap ishalla Zoti ia bon qati qi e ka hap kit web . Kujdes njerz sa here te shkruni emrin e ALlahut shkronjen e paere mee te madhe shkruajeni se mos me dash tallahu me na fal na s kishum mujt me kan qitu ne kompjuter e per qata te gjitha qe na i ka fal Zoti te mirat na duhet me ja kthy e me u fal duhet me u mbeshtet tek Allahu se Ai eshte ma i madhi .E sa per diten e kijametit veq Allahu edin se din kerkush tjeter e ne duhet te besojm tek Allahu e duhet me iu mbeshtet atij .

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019