E diel, 25/09/2022, 00:26
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Sheila Musaji: Zë aktiv në komunitetin islam
Sheila Musaji: Zë aktiv në komunitetin islam
 
Sheila Musaji, nga St. Louis, Missouri, e ka pranuar Islamin mbi 30 vjet më parë. Ajo është themeluesja dhe botuesja e gazetës tremujore The American Muslim (1989-1995), Muslim Resource Directory of America (1990, 1992) dhe kohët e fundit të publikimit on line The American Muslim (prej vitit 2001).
Sheila Musaji është një zë aktiv në komunitetin islam. Ajo është e përfshirë në shumë projekte me organizata të ndryshme. Në të kaluarën ajo ka qenë edhe ndër delegatet amerikane në Konferencën e Dytë të Grave Muslimane të mbajtur në Sudan.
 
Ajo ka qenë muslimania e parë që ka mbajtur ligjërata në Kolegjin Amherst, Massachusetts dhe pjesëmarrëse e Parlamentit të Feve Botërore në Çikago, SHBA.
Ajo është autore e shumë artikujve për Islamin në Amerikë dhe shpesh mban ligjërata për Islamin në kisha, shkolla, sinagoga dhe organizata të ndryshme.
Pas vërejtjeve të Papës Benedikt, të cilat u konsideruan ofenduese nga shumë muslimanë, ajo bëri thirrje për dialog.
 
Shkruar nga Eglantina Muça
Kategori: Tregime | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/08/2010)
Klikime: 562 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022