E premte, 19/08/2022, 15:57
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Sexhdja e mbron njeriun nga kanceri

Sipas një hulumtimi të bërë nga shkencëtarët të përkulurit ndajAllahut mbron njeriun nga kanceri

------------ --------- --------- --------- --------- --------- -

Sipas analizës së bërë ngë Instituti Kombëtar i Teknologjisë Laserikenë Kajro të Egjiptit, sexhdja ndaj Allahut mbron njeriun nga kanceriSipas analizës, sexhdja ndikon shumë pozitivisht tek gratë shtatzënaduke e mbrojtur embrionin e tyre nga deformimet e mundshme. Krahaskësaj ndihmon edhe ndaj shumë sëmundjeve trupore dhe psikologjik.

Kryetari i Institutit Kombëtar i Teknologjisë Laserike njëherit edheprofesor i biologjisë, Muhammed Zijaeddin Hamid pohon se në këtëperiudhë trupi i njeriut nga çdo anë është duke u përballuar më rrezeelektromagnetike, kështu që absorbon më shumë reze. Ndërsa, sipas
profesorit, këtë energji të tepruar padyshim duhet larguar nga trupi.

Sipas analizës se shkencëtarit egjiptian energjia elektromagnetike etubuar në trup largohet nge sexhdeja ndaj Allahut.

Kontakti i shtatë pjesë të trupit më tokën liron energji nga trupi

"Njeriu duke qëndruar në sexhde më pak ngacmohet nga valëtelektromagnetike si dhe me kontaktin e ballit me tokën e lironenergjinë" pohon profesor Zijaeddin. Sipas rezultateve të analizës së bërë, njeriu në pozitën e sexhdes është në kontakt me shtatë pjesët ë trupit me tokën dhe kjo ndikon në rritjen e energjisë së liruar. Kjo ndikon pozitivisht në eliminimin e lodhjes dhe në sëmundjet e tjera.

Sipas profesorit Zijaeddin për të liruar energjinë në mënyrë sa më të shëndoshë gjatë qëndrimit në sexhde duhet të kthehemi në drejtim te Qabes, nga sipas profesorit " Qabja është qendra e tokës dhe drejtim kah qendra e fytyrës së tokës është pozicioni më ideal për të liruar energjinë nga trupi"

"Pesë kohët e namazit farz është e mjaftueshme për të larguar energjinë e tepërt nga trupi deklaron" shkencëtari egjiptian duke theksuar se tepricat e formuara gjatë gjumit largohen gjatë faljes së namazit të sabahut duke mundësuar një fillim të mbarë dhe të shëndoshë për një ditë të re.

Namazi i drekës, iqindisë dhe akshamit pakësojnë lodhjen dhe stresinditor duke mundësuar një qetësi psikologjike për njeriun, ndërsa namazi i jatsisë largon pjesën tjetër të energjisë së tepërt të marrë gjatë ditës dukë mundësuar një gjum të shëndoshë për njeriun.

LINKU: http://www.mesazhi. com/news_ detail.php? id=1130
 
Kur je gëzuar lavdëroje All-llahun,
Kur je në vështirësi lutju All-llahut,
Kur je qetë adhuroje All-llahun,
Kur ke dhimbje beso All-llahun, dhe
Në çdo moment falënderoje All-llahun. 

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (28/10/2009)
Klikime: 3620 | Komentet: 4 | Ranguar: 4.6/12
Gjithsejt komente: 4
0
4 enisi   [Entry]
lailahe ilallah allahu eshte nje dhe nuk ka zot tjeter per veq atij

0
3 besian   [Entry]
La Ilahe ilallah ALLAHU esht me i madjhi falenderimet dhe lavedrimet i takojn vetem tij dhe askujt tjeter atij i qofshim fal...

0
2 gona   [Entry]
lailahe ilallah allahu esht i madh adhurimi i takon vetem ati.

1
1 hyra stullca   [Entry]
shum mir FALEMINDERIMI I TAKON ALLAHUT

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022