E diel, 25/09/2022, 00:10
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Tregime

Sarah Joseph: Themeluesja e revistës Emel
Sarah Joseph: Themeluesja e revistës Emel
 
Sarah Joseph, e lindur nga një nënë katolike, e pranoi Islamin në moshën 16-vjeçare. Sot ajo boton revistën e vetme që shkruan mbi jetën e muslimanëve në Britani. Joseph, nëna e tre fëmijëve, është nderuar në vitin 2004 me titullin Urdhri i Perandorisë Britanike (për shërbime ndaj dialogut ndërfetar). Ajo mban ligjërata anembanë Britanisë, kujdeset për edukimin e tre fëmijëve të saj, 9, 6 dhe 3-vjeçar dhe i përkushtohet edhe revistës së saj, Emel.
Kur ishte 14-vjeçe ajo tregon se ishte e pasionuar pas fotomodeleve, por dy vjet më vonë pranoi Islamin."Identiteti im si muslimane është i fortë," thotë ajo, "por ky identitet i fortë nuk është kundër të jetuarit në një shoqëri pluraliste e tolerante."
Kjo ishte arsyeja përse ajo themeloi me bashkëshortin e saj revistën Emel, që të prezantonte para shoqërisë njerëz të ndryshëm, që nuk janë antiperëndimorë, ndryshe nga stereotipi i medias.
Për Sarah Joseph konvertimi në Islam i dha përgjigjen shumë pyetjeve, të cilat kishin mbetur pa përgjigje në besimin e saj të mëparshëm, Katolicizmi.                                                      Përktheu: Eglantina Muça
Kategori: Tregime | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/08/2010)
Klikime: 420 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022