E diel, 02/10/2022, 11:26
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Mesazhe Islame

Rrespektimi i prinderve

Kur’an:
“Ne e kemi porositur njeriun të sillet mire ndaj prindërve të vet.” (el Ankebut,

"Ne e kemi porositur njeriun për prindërit e vet të sillet mire, se nëna e vet e ka bartur në dëm të shëndetit të saj, kurse nga gjiri e ndan brenda dy vjetëve. Të jesh mirënjohës ndaj Meje dhe prindërve të tu!” (Lukman, 14)

Hdith:
Transmetohet nga Ebu Hurejre r.s. se ka thenë: “Erdhi njënjeri tek i Dërguari i Allahut alejhi selam dhe I tha: “O i Dërguar i Allahut, kush është më i merituari i njerëzve për shoqërim tim të mire?” tha: “Nëna jote.” Tha: “Pastaj kush?” (Pejgamberi) tha: “Nëna jote.” Tha: “Pastaj kush?” tha: “Nëna jote.” Tha: “Pastja kush?” tha: “Babai yt.”  (Muttefekun alejhi)

Transmetohet nga Ebu Hurejra r.a. se Pejgamberi alejhi selam ka thenë: “I përbuzurë është, i përbuzurë është, i përbuzurë është ai që e arrin pleqërinë e njërit apo të dy prindërve të tij dhe nuk hyn në Xhenet.”  (Transmeton Muslimi)

Kategori: Mesazhe Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/10/2009)
Klikime: 953 | Komentet: 1 | Ranguar: 3.7/3
Gjithsejt komente: 1
1 Myrvete  
0
-Respekti per veten te ndihmon te marreshem pergjthesi te ndihmoshte te tjerete.. Respeketi per veten te jap incjative te ben te ndjeshe i Guxinshem . Rerspekti per veten te jap ndjesin e pasijen se afetesibve per te vendosur veten,te vendoseshe veten qellimt e jetes tende . Respekti per veten te ben te ruaeshe figuren morale ... Respekti per vete te ben te jeshe korreket ne marrdhen me te tjert ...Kur ne kemi respeket per veten tone,eshte e lehet te kemi respekte per te tjert .. i citove keto then pas eshte Tema reseketi ne konterste . po ashue njer urti pollulore thote i keqi te keshte- selam alejkum ...

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022