E premte, 19/04/2024, 17:11
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Poezi për Ramazanin
Poezi për Ramazanin
 
RamadanMubarak.jpg RAMADAN MUBARAK image by kamran19_h

Sa i bukur je o Ramazan sa ditë të lumtura në gjirin tënd përmban
Ditët tua përplot me agjërim dhe përqëndrim
Ndërsa netët e tua me e lot e mallëmgjim dhe falje deri në agim
Në Ramazan hapen dyert e Xhennetit dhe mbyllen dyert e xhehennemit, e si mos të gëzohemi?! Në Ramazan zbret mëshira, shtohet bereqeti, si mos të gëzohemi?
Në Ramazan gëzohen dhe qetësohen shpirtrat, si mos të gëzohemi?!
Në Ramazan është ibadeti i agjërimit të cilin e don dhe e shpërblen Allahu, si mos të gëzohemi?! Në Ramazan është namazi i teraviheve, dhe lutja ndaj Sunduesit të Madh, si mos të gëzohemi?
Në Ramazan lotët kanë një shije tjetër, ndërsa përqëndrimi dhe devotshmëria kanë lumturi tjetër, si mos të gëzohemi?
Në Ramazan ndodhet Nata e Kadrit e cila është më e vlefshme se një mijë muaj, e si mos të gëzohemi?!
Në Ramazan unjësohen muslimanët me të njejtën vepër, iftari dhe imsaku hapen në të njejtën kohë, si mos të gëzohemi?
Në Ramazan shtohet bëmirësia ndaj fukarave, dhe shpërndahet mëshira ndaj të dobtëve, si mos të gëzohemi?
Në Ramazan ka shumë dyer që ftojnë në vepra të mira dhe dritare të panumërta për të arritur deri në Xhennet, e si mos të gëzohesh o agjërues? Nuk ka mundësi që mos të gëzohemi, qetësohemi dhe të përqëndrohemi në këtë muaj fisnik.

Luftoje veten tëndë në mënyrë që ky muaj të jetë rrugë për në Xhennet dhe shpëtim nga Xhehennemi.

Përktheu dhe përshtati:
Dr. Hatixhe Ahmedi
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/09/2009)
Klikime: 4826 | Komentet: 3 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 3
3 ibadete beqiri  
0
si tre mesohem me leht te falem jam 12 vjqe

2 Besarta  
0
A është gjyhna me majt fotografi në dhom ku falesh

1 nora  
0
shum te bukura

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2024