E mërkurë, 03/06/2020, 18:11
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Shiu dhe dija
Shiu dhe dija
 
Kur i bie shiu tokës dalëngadalë
Në qetësi unë e shikoj dhe mbes pa fjalë
Ca nga toka atë e pi edhe bleron
Ca e mban ashtu mbi dhe nuk e kullon
Ca e pi që të gjithin me kënaqësi
Nuk jep fryte përmbi dhe as begati
Këtë shembull e ka dija tha profeti
Lum për të që dije merr edhe punon
E përhap atë që di edhe për veti
Në të mira e të mbara këshillon
Ka nga ta që dije marrin edhe dijnë
Por në zemër edhe punë ate se mbijnë
E përhapin sa të munden nga njerëzia
Dhe kshtu marrin begatit që u jep dija
Dhe të tjerë njerëz ka që marrin dije
E harrojnë dhe nuk punojnë si u ka hije
Se përhapin se se dijnë ate ç'e msuan
Si të shkretë pa begati në humbje shkuan...

 
Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/06/2010)
Klikime: 378 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020