E mërkurë, 03/06/2020, 17:25
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Sa çudi
Sa çudi
 
 
Sa çudi është o njeri
Ka fund bota ti e di
Dhe e kërkon atë përsëri
Gjith qka ndodh në këtë botë
Përcaktim i Të Madhit Zot
E ti pyet për çudi
Për të djeshmen o njeri
Llogarinë shum mirë njeh
Dhe vrapon pas pasurisë
Sa i varfër do të jesh
Në ditën e llogarisë
Edhe zjarrin që përvëlon
E të djeg mbrendi
E njeh mirë dhe mëkaton
Sa i mjerë je o njeri
Zotin Një që të krijoi
Mirë e di me siguri
Pse krijesa adhuron
Me ç'të drejtë o njeri
Dhe të mirat në xhennet
Ku të gjithë të kënaqur jan
Që të gjitha mirë i njeh
Rehatohesh me dunjan
Po shejtanin si armik
Vallë se njeh ti që ngaherë
Rrugën që ta zbukuron
Për në punën e pavlerë
E njeh mirë dhe e pason
Sa qudi nga ti më vie
ç'është me ty o njeri
Pse s'punon si të ka hije?
 

Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/06/2010)
Klikime: 441 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020