E mërkurë, 03/06/2020, 16:50
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Rrugëvet të dijes
Rrugëve të dijes
 
 
Në tokën e dijes mendjen do varrosi
Me prangat e saj shpirtin do prangosi
Gjith jetën do jap nga ajo të marr
Nuk më ndal njeri veq guri mbi varr
Por ajo koprrace dhe më ep shum pak
Nga sa i kërkoj , me nderë e me gjak
Me frymë edhe shpirtë ndjek dijen e vlerë
Të madhen e thellë , në pafund e gjerë
I etur për jetë pa dije lëngoj
Edhe nuk ma shuan atë etje tjetër
Veq shkaku i saj që pranë i qëndroj
Po shum pak unë marrë , në mendje e letër
Detet , oqeanet edhe gjithqka rrjedhë
Në ngjyrë u shëndrrofshin dijen për me shkrue
Të cekët qëndrojnë para pafundësisë
Ujërat e thella , muzet e njerëzisë...


Argjend XHELILI
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/06/2010)
Klikime: 428 | Ranguar: 4.0/3
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020