E martë, 29/09/2020, 22:47
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Më zotëro zotërotë !
Më zotëro zotërotë !
 
 
Me emrin e Zotit këto fjalë po nisë
Fjalë që po më vrasin n'shpirtë të djalërisë
Fjalë që burojnë nga zemra e jo nga fytyra
E shtrembët , e rreme , e lyme me ngjyra

Këto ditë të sotit shum fjalë po ndigjoj
Nga zemëra solidare që nuk i kuptoj
Nga zemëra të prishuna me vello nusënie
Që japin ngushëllimin para agonie

Që të hapin varrin para se të vdesësh
E s'të japin shpresë as ni ditë të presësh
E s'të japin shpresë jetën me jetue
Se të mbajnë të lidhun gjithëherë me kërkue

Më zotëro zotërote nëse ke fuqi
E nëse nuk mundesh më le në liri
Më jep djersën e ballit , tokën edhe gjakun
Se k'to m'takojnë mua , nëse se di hakun

Krejt qka ke nga unë jan këto të tria
Provo nëse mundesh merri mendt' e mia
Provo nëse mundesh po s'do ja arrishë
Me mend i lirë jam , këtë mirë ta dishë

Nuk më krijoi Zoti të më zotërosh
Se ni Zot unë kam , s'dua ta hidhërosh
Këte dije mirë dhe më le të lirë
Më le ta jetoj dhe unë ditn' e mirë...


Argjend XHELILI
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (23/07/2010)
Klikime: 368 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020