E shtunë, 30/09/2023, 11:26
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Lotët e iftarit
 
 
Lotët e iftarit
 

O yj' , hanë e diell që më ndrini

Sytë edhe fytyrën edhe gjithqka shihni

Porse shpirti im , i errët ka mbetun

I vetëm , i lanun , është duke u tretun

E gjithë dritë e botës nuk mund ta ndritoj

As yjë , diell e hanë që po i shikoj

Veqse fjalë e Zotit me gjith të vërteta

E ndrinë , e pastron , për sa të jetë jeta

Dhe muzgjeve të vona kur dielli nuk shihet

Në gjithë k'të errësinë , shpirti im mirë njihet

Plot faje të liga që ja kam palosun

Dritë e bardhë e Zotit ka për ti sh'farosun

Duaja e gjatë lotin nuk e fshehë

Që buron nga faji dhe fajin e njeh

Duert edhe kambët më janë lag me lot

Nga lutja e gjatë te i Madhi Zot

Nëpër shtatë kat qiejsh ajo fluturon

Me krah të sinqertë askund nuk ndalon

Zoti e pranoftë me gjithë Fisnikërinë

Dhe më mëshiroft me gjithë Mirësinë...
 
 
Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (31/08/2010)
Klikime: 2731 | Komentet: 6 | Ranguar: 4.4/17
Gjithsejt komente: 6
6 arsi  
0
selam alejkum,vella, Allahu te shperbleft per kete poezi vertet shum e emocionuese,inshallah na del loti nga zemra jone e pastaj edhe nga syte vetem per All-llah inshallah,we selamu alejkum

5 jetmira  
0
poezia esht shume bukur me rrethqethet trupui sa het po e lexoj.Qdo lot qe del per Allahun per sevap i madh edhe nese ter jeten lutemi nuk mund ta faleminderojm Allahun as sa per nje sy qe na e ka kreiju amin

4 enejda  
0
teper mka pelqye kjo poezi.Zoti qoft me gjith ne se bashku

3 Amra  
0
MashAllah-Allahu te dashte per vargjet e prekshme....

2 Goni  
0
Hallall te koft more vella! shume e prekshme. Allahu na udhezovt dhe na pranoft lutjet. Amin

1 LINDA  
0
Selam alejkum..Mashalla shum e mir kjo poezi..Allahu ju ruajt edhe ju shperbleft...

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2023