E diel, 20/10/2019, 14:33
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Lexo
Lexo
 
 

Lexojeni , lexojeni ju që me sy shihni

Lexojeni të vërteten më mirë që ta njihni

Nuk ka gënjeshtra kur asgjë nuk thuhet

Lexojeni , mendojeni , punojeni se duhet !

Shpëtimin e botës lexojeni në fletë

Në zemër rrënjoseni me besim përjetë

Fjalë që ndrijn zemërat nga ç'do errësirë

E mbysin të keqen përherë me të mirë

Lexojeni të parën fjalë të Perëndisë

Në librin e fundit , vulë të urtësisë

Lexo në emër të Zotit që krijoi ç'do gjë

Krijoi dhe kombe e që nuk jan më

Krijoi gjithë të mirat edhe mirësitë

Dhe pa llogari na bekon për ditë

Krijoi edhe kohën që s'ka më të vlerë

Dhe në katër anë tokën gjat e gjerë

Qiellin përmbi ne stolisi me re

Yjet që ndriqojnë e nuk e dijmë pse

Diellin , hënën , detet edhe gjithqka rrjedhë

Dhe në zemëra prore besimin na mbjell

Gjith falënderimet Zotit i dërgojmë

Aq sa frymë të kemi edhe sa të rrojmë

Në kohën dhe lapsin Zoti u betua

Lexoni nga ai ç'do gjë që u shkrua !


Argjend Xhelili

Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/04/2010)
Klikime: 1189 | Komentet: 13 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 131 2 »
0 Spam
13 tina  
Selam Alejkum shume poezie, e bukur.All-llahu i Lartesuar te shperbleft me Xhehnnetine e Tij.me te larte.!!

1 Spam
12 keisi  
shum poezi e bukur ALL-LLAHU ju shperblefte

0 Spam
11 myrvete  
selam alekum ....DORESHKRUES I NDERUAR JU PERGEZOJ PERKETO VARGJE TE PERSHKRUARA KUSHTUAR BESIMIT .... ndjehe e rerpektu qe ilexoj keto , ALLJU BEKOFETE ...

0 Spam
10 erzen  
shum poezi e bukur,allahu te shperbleft ne ket bot po edhe ne boten tjeter

0 Spam
9 Arbana  
All-llahu te shperbleft me xhenetin e Firdefsit,vella.Poezi shume e bukur!

0 Spam
8 Shiprimi  
Mir pajtim se shume emir kokak ?

0 Spam
7 alban  
allahu ju shperbleft

0 Spam
6 Argjendi  
faleminderit te gjithve, Allahu ju shperbleft

0 Spam
5 besa  
shuum shuum poezi e bukur

0 Spam
4 bashkim  
Shmë e bukur...të lumtë

1-10 11-13
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019