E premte, 18/10/2019, 04:29
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Iftari i tretë -3-
Iftari i tretë
 

Zogj të vjeshtës ç'faj më mbani?

Jepuani kuvendimit për të fundit herë!

Më shoqëroni në kujtim të të Madhit Zot!

Si në Verën e gzume më shoqëroni sot!

Në minaret e larta ku qerdhen keni zanë

Muezini plak po thërret ezan

Si valë me gëzim po derdhet mbi ne

Aj za i plakut që buron pa fre

Aj za i plakut që pa fre buron

Fluturon lart qiellës , zemërat na gëzon

Për ditën e gjatë ç'e patëm durue

Veq të Madhin Zot me falenderue

Veq bukë edhe krypë pran sofrës së thatë

Edhe mëshirë e Zotit që vie me natë

Dashuni sa malet për vëllazën kam

E për Zotin tonë plot dashuni jam

Ah ma t'bukurat fjal si nuk i kujtoj

Me to T'Madhin Zot ta falenderoj

Ta falenderoj si e meriton

Mendja mu ka prerë e nuk i kujton...

 
Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (13/08/2010)
Klikime: 464 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019