E diel, 20/10/2019, 05:17
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Iftari i nëntë -9-
Iftari 9
 

Dy fjalë t'i thonja unë desha

Pa shkas e arsye veq t'i thonja

Se në shpirtë po më varronin

Dhe ndërgjegjen ma rëndonin

Mali heshte e shpirti qante

Për dy fjalët e pathëna

Që mi lidhte krenaria

Të mos i them dy fjal't e mia

Porse Zoti është i madh

Edhe gjoksin ma zgjeroi

Edhe mendjen ma ndritoi

Ato fjalë unë ti shqiptoj

Ato fjalët e dëshmisë

Për të qenit e Perëndisë

është Një Zot dhe tjetër s'ka

Sa të rrojmë e vdesim na

Edhe sonte në këtë sofër

Rri e kujtoj këto dy fjalë

Jetën që ma hijeshuan

Menjëherë si u shqiptuan

Menjëherë dritën e pashë

Tek po zbriste në shpirtin tim

Dalëngadalë me bardhësi

Ma ka mbytun q'do ligësi...

Argjend Xhelili

Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (15/08/2010)
Klikime: 514 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019