E diel, 20/10/2019, 04:23
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Iftari i dytë -1-
Iftari i dytë
 

Ma ndrij fytyrën o diell që po perëndon

Ditën gjallë që mbajte vdiq me ty

Për të lindë natn' e gjatë me gëzime dy

Agjëruesit që i'a fali i Madhi Perëndi

Me iftarë po gëzoj gëzimin e parë

E plagët po shëroj zemërës së vrarë

E zemërës së vrarë dyert po u hapë

T'a liroj nga dorë dëshpërimi ç'e kish kapë

Ma ndrij fytyrën o qiell me diell , o Zot

Ma ndrij si ndrihet nata me flakën e kandilit

Që digjet e bahet hi , tretet e varrohet

Po buzëqeshur mbanë fytyrën , lumturohet

O Zot i Madhi , Fisniku ,Bujari

I Drejti , i Buti , Përdëllimtari

Na fal e na fal dej sa gjallë të jemi

Na ruaj e ushqe kur më bukë nuk kemi !

 
Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (13/08/2010)
Klikime: 397 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019