E diel, 20/10/2019, 03:53
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Iftari i dymbëdhjetë -12-
Iftari 12
 

Urë mbi brigje të thepisun

Më ep siguri e qetësi

Të drejtën rrugë nuk ma humbet

Lehtë rrugëtoj , sa hijeshi

Edhe dielli edhe hana

Po mundohen t'më dëftojnë

Të vërtetat që fshehë jeta

Para syvet mi zbulojnë

Toka qielli dhe gjith' q'ka

Shfaqin shkoqur shum fshehtësi

Që ja humbe mendjes tande

Para syvet o njeri

Edhe muzgu dhe agimi

Njëra tjetrën që e vdesin

Nuk na janë si me pahir

Mrekulli të gjalla mbesin

Edhe ndjenjat , përjetimet

Që me fjalë nuk mund t'i themi

Sa të mira e gëzime

Na ndritojnë kur dritë nuk kemi

Plot e plot të mira o Zot

Ke krijue për njerëzinë

Lavdi pra për Perëndinë

Që krijoi gjithësinë...
 
 
Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (21/08/2010)
Klikime: 443 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019