E diel, 20/10/2019, 03:54
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

I shënj'ti muej

I shënj'ti muej


Han' e vjetër u plotësue
Kodra , brigje ka ndrique
Ka ndriqu dhe shpirtin tim
Në të bardhin , t'mirin agim.
Ditë e re nesër fillon
Nefsin tim e qetëson
Buk' e jona asht durimi
Bie muzgu , vie g'zimi
Vie g'zimi sa ni mal
Ma ka nxefun zemërën valë
Ditë ma t'lumtun s'kam jetue
As me mend se kam kujtue
Th'rret ni za për në tubim
Ma të mir nuk ka takim
Plot dashni me v'llezër plot
Kokën ulim T'Madhit Zot
Zot i Madh dhe i vërtet
Q'do të mirë na dhe në jetë
Edhe tokën edhe qiellin
Edhe hanën edhe diellin
Edhe nanën e babanë
Edhe motër e vëllanë
Edhe sytë që mbajë në ballë
E i ruaj si për mallë
Unë të mirat si harroj
Sa të vdes e sa të rroj
Sa të rroj e sa te vdes
Gjithë për fjale do të mbes
Përveq Teje Zot nuk di
Më fal mue Perëndi!
 
Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (13/08/2010)
Klikime: 638 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019