E diel, 20/10/2019, 04:14
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

I shënj'ti muej
I shënj'ti muej
 
 
Han' e vjetër u plotësue

Kodra , brigje ka ndrique

Ka ndriqu dhe shpirtin tim

Në të bardhin , t'mirin agim.

Ditë e re nesër fillon

Nefsin tim e qetëson

Buk' e jona asht durimi

Bie muzgu , vie g'zimi

Vie g'zimi sa ni mal

Ma ka nxefun zemërën valë

Ditë ma t'lumtun s'kam jetue

As me mend se kam kujtue

Th'rret ni za për në tubim

Ma të mir nuk ka takim

Plot dashni me v'llezër plot

Kokën ulim T'Madhit Zot

Zot i Madh dhe i vërtet

Q'do të mirë na dhe në jetë

Edhe tokën edhe qiellin

Edhe hanën edhe diellin

Edhe nanën e babanë

Edhe motër e vëllanë

Edhe sytë që mbajë në ballë

E i ruaj si për mallë

Unë të mirat si harroj

Sa të vdes e sa të rroj

Sa të rroj e sa te vdes

Gjithë për fjale do të mbes

Përveq Teje Zot nuk di

Më fal mue Perëndi!Argjend XHELILI

 

Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (23/07/2010)
Klikime: 315 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019