E martë, 29/09/2020, 22:04
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Drita e qiejve dhe e tokës
Drita e qiejve dhe e tokës
 
 
Sa arsye vrava përgjigjen ta gjej
Po ajo më shfaqet nga do që vërej
E qartë porsi loti që buron ngadalë
Më mbyti të keqen e më la pa fjalë

Më mbyti q'do gjë veq zemërën ma zgjoi
Sytë e mi të lodhën me dritë mi verboi
Shtatin edhe shpirtin edhe gjithqka kam
Mi mbyti e ngjalli në k'te ditë që jam

Një fjalë për Një Zot që se thoja dot
Ma ndërroi botën që po e jetoj
Edhe syt e ballit që s'më shihnin dot
Mi hapi e lau me dritë flakëroi
O Dritë e qiejve dhe tokës me ndrito
Më vrit terrin e egër ngado
Etjen e syve e zemrës o Zot ma largo
Veq Ty të lutem o Zot pranë më qëndro kudo...

Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/06/2010)
Klikime: 587 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2020