E diel, 20/10/2019, 04:22
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Poezi Islame

Blerimi yne
 
Blerimi yne
 
 
Thuaja këngës o shpirt e krenohu !
Me gjuhën e nënës thuaja edhe zgjohu !
Malet të gjëmojnë nga kushtrim i yti
Si jan than të parët thuaja për së dyti !
Të dridhet gjithqka përmbi dhenat tona
Ku jetojnë Ilira , ku jetojnë Valbona
Tani erdhi koha dhe ne të dëshmojmë
Se jemi të ditur botës t'i tregojmë
Armët e të etërve të lara me gjak
Sh'ndrroni gjith në pena pak e nga pak !
Se shekujt po shkonë e ne kemi ngecur
Tani lypset vrap e jo me të ecur
Pra jepuani vrapit dhe me zë këndoni !
Përmbi dhe nën dhe të lirë gjallëroni !
Se po thërret atëdheu e po thërret vatani
Ta rrisni , zgjeroni e në këmbë ta mbani
Armikun e madh brenda jush luftone !
Me dijen e vlerë nga mendja dëbone !
Si diell të rrezojë mbi ne me ngrohtësi
Të na mbys të keqen edhe ç'do ligësi
Se dhe Perëndia tha për njerëzinë
I dituri dhe i padituri të ngjashëm s'jan
Mbyteni , zhdukeni gjith hipokrizinë!
Se na vrau zemrën edhe nuk e mban.Argjend Xhelili
Kategori: Poezi Islame | Shtuar nga: shpend-xhelili (16/04/2010)
Klikime: 332 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019