E enjte, 06/10/2022, 15:47
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Pejgamberi, alejhi selam, njeriu më i butë
Pejgamberi, alejhi selam, njeriu më i butë
 
 

Tregon Xhabir Bin Abdil-lahu se ai kishte marrë pjesë në një betejë me Pejgamberin, alejhi selam, kah Nexhdi
Pastaj në të kthyer, i kishte zënë dreka në një luginë me pemë dhe hije të shumta kështu që Pejgamberi, alejhi selam, kishte zbritur nën një pemë, e shpatën e kishte lidhur për të, ndërsa ne u shpërndamë në luginë që të hyjmë nën hijen e pemëve dhe fjetëm…

Pas pak, Pejgamberi, alejhi selam, po na thërret dhe kur shkuam e gjetëm një malësor tek ai. Na tha: Ky njeri e ka nxjerr shpatën time nga këllëfi derisa unë isha fjetur, pastaj më zgjoi dhe me tha: A nuk me frikësohesh?
Thashë: Jo.

Tha: Kush te ruan prej meje?
Thashë: Allahu! I ra shpata prej dore (nga frika) pastaj e morra dhe i thashë: Kush të mbron prej meje?
Tha: Behu i mirë me mua.

Thashë: A dëshmon se nuk ka zot përveç Allahut dhe se unë jam i dërguar i Tij? Tha: Jo, por ta jap fjalën se nuk do të luftoj kurrë dhe nuk do të jem në anën e atyre që të luftojnë.
Pejgamberi, alejhi selam, e lëshoi të shkonte ndërsa ai kur arriti tek fisi i vet tha: Pasha Allahun! U ktheva nga njeriu më i mirë dhe më i butë, nga i cili kurrë nuk pritet sherr.

Kategori: Artikuj | Shtuar nga: ShpendXhelili (01/05/2011)
Klikime: 820 | Komentet: 1 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 1
1 myrvete  
0
-Falenderit i takone Allahuet paqeje dhe bekimi i Tij qofeshin mbi te Derguarine e Tij Muhamedin sa- mbi familejen etij mbi shoket etij dhe mbi te gjtha ata- qe ndjekin rrugen e tij deri ne Diten e Gjykimit . Vella i nderua Zoti ju sherrblefte qe nderon me urtesine na sheroni zemerta tona . Selamu alejkum ... Ju deshirij cdo te mier ...

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2022